Ένα ημίχρονο αρκούσε για να φτάσει σε ακόμα ένα ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα ο φορμαρισμένος τον τελευταίο καιρό ΓΣ Ελευθερούπολης, ο οποίος νίκησε με 94-72 τον Έσπερο Λαμίας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Ελίτ Λιγκ το απόγευμα του Σαββάτου (9/12).

Αν και βρέθηκε από νωρίς συνεχώς πίσω στον πίνακα του σκορ μην έχοντας λύσεις στο περιορισμό των Τζόρτζεβιτς (12 πόντοι, 5-6 δίποντα), Μπρούερ (13 πόντοι, 6-10 σουτ) και Παπαντωνίου (9 πόντοι, 4-6 σουτ, 4 ασίστ), η Ελευθερούπολη βρίσκοντας 15 πόντους από την περίμετρο, 8 στο ανοιχτό γήπεδο από τα 4 κλεψίματά της αλλά και 11 ακόμα από τον Μαστόρο (2-4 τρίποντα) κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά περνώντας εκείνη μπροστά ήδη από τα μέσα της 2ης περιόδου κάνοντας ακόμα και το 48-41 στο 19′ αλλά και το 51-43 του 20′.

Μάλιστα, με την τριάδα των Καμπουρίδη (11 πόντοι), Ιατρίδη (13 πόντοι) και Κουρτίδη (10 πόντοι) να μπαίνουν από νωρίς στην εξίσωση στην 3η περίοδο και τον Έσπερο να εξακολουθεί να τα περιμένει όλα από τους Τζόρτζεβιτς, Παπαντωνίου και Μπρούερ (45 από τους 53 πόντους μέχρι το 30′) η ψαλίδα θα άνοιγε ακόμα πιο πολύ για τους γηπεδούχους που έμοιαζαν να κλειδώνουν από νωρίς τη νίκη προσπερνώντας και το φράγμα των 20+ πόντων στο προβάδισμά τους. Έτσι το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έφτασε σε μία ακόμη πολύ σημαντική νίκη, αισιοδοξώντας ακόμη πιο πολύ για τη συνέχεια.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Ξενικάκης-Παπαγεωργίου (Ελευθεριάδης Παντ.)

Δεκάλεπτα: 24-20, 51-43, 73-53, 94-72

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 14, Μπόζης, Γκάθραϊτ 6 (1), Στυλίδης 6 (1), Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 13 (1), Λογοθέτης 7, Μαστόρος 13 (2), Κουρτίδης 13 (3), Τσέλλος 5 (1).

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 5 (1), Λιάπης 2, Πυδαράκης, Καράμπουλας, Τζόρτζεβιτς 19, Λεγκίκας 9, Μπρούερ 15 (1), Παπαντωνίου 18 (1), Ξύδης 2, Ιωάννου 2.