Σε ένα συναρπαστικό και πολύ κομβικό παιχνίδι που έγινε στο Μεσολόγγι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Elite League,  ο ΓΣ Ελευθερούπολης με αντίπαλο τον τοπικό Χαρίλαο Τρικούπη,

Να σημειώσουμε ότι στην αναμέτρηση που είχε πολλές συγκίνησες και δυνατές μάχες κάτω και από τα δύο καλάθια, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου με το επιμέρους 20-9 στη τελευταία περίοδο, πήρε το ροζ φύλλο κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Gathright με 25 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Glasper με 24.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τον Χαρίλαο να μπαίνει όμως καλύτερα επιθετικά και να προηγείται με +3 (20-17). Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ήταν πιο αποτελεσματικοί στη επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Gathright πήραν μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (36-40).

Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στη πίεση των Μεσολογγιτών (59-63). Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στη τελευταία περίοδο όπου οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 20-9 πήραν διψήφιες διαφορές. Ένα προβάδισμα που δεν έχασε ως το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-40, 59-63, 68-83.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 24 (3), Παγούρας, Τσουργιάννης 6, Τόλα 5, Μολφέτας 6 (2), Στράτος, Σάμαρτζιτς 16 (1), Σταματογιάννης 9 (1), Νάνος 2, Τσαπατώρης, Ζαρκαδούλας.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 9 (1), Γκάθραϊτ 25 (3), Ναούμης 3 (1), Καμπουρίδης 7 (1), Ιατρίδης 3 (1), Λογοθέτης 4, Μαστόρος 12 (1), Κουρτίδης 14 (2), Οκεκουόγεν 6, Τσέλλος.