Ο ΓΣ Ελευθερούπολης στο πολύ μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Elite League μόνο στο πρώτο ημίχρονο, στη Γεωργιανή υποδέχθηκε τη Δόξα Λευκάδας και τελικά το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου που ανέβασε την απόδοση του κυρίως στο β’ ημίχρονο πήρε την μεγάλη νίκη με 90-76.

Στην αναμέτρηση που κυριάρχησε το πάθος για τη νίκη και από τις δύο ομάδες, οι δυνατές  προσωπικές μονομαχίες έδωσαν και πήραν με τον ΓΣΕ και τη Δόξα Λευκάδας να είναι διαρκώς κοντά στο σκορ πλην της 3ης περιόδου όπου οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ με διψήφιο αριθμό πόντων. Τελικά το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη 2η νίκη στο πρωτάθλημα με 90-76 και δικαιολογημένα αισιοδοξεί για ακόμη καλύτερη συνέχεια στην Elite League. Το μόνο σίγουρρο πάντως είναι ότι  Ελευθερούπολη κυριάρχησε στο κλειστό της Γεωργιανής  μετά το πρώτο δεκάλεπτο και έτσι έφτασε άνετα στην επικράτηση απέναντι στην Δόξα Λευκάδας. Οι παίκτες του Κυριάκου Παπαδόπουλου συνέχισαν τις εξαιρετικές του εμφανίσεις και μετά το διπλό τους στην Νέα Σμύρνη έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα, την ώρα που οι Επτανήσιοι έδειξαν ένα καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με την πρεμιέρα απέναντι στον Έσπερο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφύγουν την δεύτερη βαριά τους ήττα.

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Αγραφιώτης Γρ.-Αναστασιάδης Β. (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 18-24, 45-38, 72-57, 90-76

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 14 (2), Μπόζης, Γκάθραϊτ 14, Στυλίδης, Ναούμης 9 (3), Καμπουρίδης 16 (4), Ιατρίδης 11 (1), Λογοθέτης, Μαστόρος 7 (1), Κουρτίδης 10 (3), Οκεκουόγεν, Τσέλλος 9 (3).

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 17 (2), Ερμείδης 7, Κοντούδης, Γοργόνης 2, Σκουλίδας 9 (1), Ευσταθιάδης 9, Βουλγαρόπουλος 12, Τζόρτζεβιτς 14 (1), Παπαδάκης 6 (2).