Σε μία αναμέτρηση με πολύ άγχος και δραματικό φινάλε, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας που έχει παράπονα από τη διαιτησία, λίγο έλειψε να κάνε το θαύμα της αλλά τελικά δεν τα κατάφερε από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 69-73, στην δραματική αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου, στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Μία ήττα άδοξη και άδικη για το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη που το πάλεψε, άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, είχε διάρκεια στο παιχνίδι του αλλά έχασε ένα παιχνίδι και μάλιστα άδοξα, το οποίο θα πρέπει να τονίσουμε ότι κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο

H oμάδα του Νίκου Πενταζίδη κόντρα στον Κόροιβο, μπήκε καλά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε εκείνα τα στοιχεία τα οποία την έκαναν να αισιοδοξεί για τη δύσκολη συνέχεια. Στο διάστημα αυτό η Ένωση, έπαιξε καλή άμυνα, είχε περισσότερες επιθέσεις στο επιθετικό κομμάτι και κατά συνέπεια δικαιολογημένα έκλεισε την 1η περίοδο του παιχνιδιού με μία υπέρ της διαφορά 4 πόντων, (19-15). Στην 2η περίοδο όλα σχεδόν ήταν μοιρασμένα. Πάθος, αυτοπεποίθηση, δυνατά μαρκαρίσματα κάτω από τα δύο καλάθια και γρήγορο μπάσκετ, συνέθεσαν την παρουσία των δύο αντιπάλων αλλά επειδή οι διαφορές ήταν ασήμαντες καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια σημαντική διαφορά. Έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να βρίσκεται στο 34-36. Ανάλογη ήταν η εικόνα και το θέαμα, στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας και στο προτελευταίο δεκάλεπτο. Οι παίκτες της Ένωσης αναζητούσαν τους διαδρόμους που οδηγούσαν στο αντίπαλο καλάθι, ο Κόροιβος έπαιξε δυνατή άμυνα και τελικά η 3η περίοδο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 49-53. Στο 4ο δεκάλεπτο, οι μάχες που δόθηκαν τόσο από τους παίκτες της Ένωσης όσο κι από τους αντίστοιχους του Κόροιβου ήταν μοναδικές και ανεπανάληπτες. Οι δυο ομάδες στα πρώτα 5 λεπτά πήγαιναν κοντά στο σκορ και το σίγουρο ήταν ότι τα τελευταία λεπτά του αναμένονταν με τεράστιο ενδιαφέρον. Δύο λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 64-67 και η αγωνία «χτύπησε κόκκινο». Μάλιστα στο 38΄ 50΄΄ όλα έδειχναν ισοπαλία αφού το σκορ έγινε 69-69. Οι καρδιές κόντεψαν να σπάσουν, τα πάντα ήταν οριακά, οι ισορροπίες πολύ λεπτές και ο επίλογος ήταν δραματικός. Τελικά όμως η ομάδα της Καβάλας δεν κατάφερε να κάνει το θαύμα της με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 60-73.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Μαραμής-Χατζημπαλίδης (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-36, 49-53, 69-73

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 14 (3), Μπόζης 8, Πουλιανίτης 9, Απαζίδης 5 (1), Πρίφτης, Πεχλιβανίδης 4, Ταχυρίδης 4, Γουέμπστερ 12, Τσέλλος 13 (3).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις 12, Νοέας 13 (1), Καμάρας 9, Ερμείδης 13 (1), Σιδηροηλίας, Ιατρίδης 5, Μαστόρος 6, Ρουμελιώτης 9 (3), Βύρλας 6.

*Έχει αφαίρεση τριών βαθμών

*Oι πρώτοι οκτώ μπαίνουν στα πλέι οφ, οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 παίζουν στα πλέι άουτ και οι δύο τελευταίες υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική