Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Elite League, σε μία πολύ δραματική αναμέτρηση που κρίθηκε στο φινάλε ο ΓΣ Ελευθερούπολης αγωνίστηκε μέσα στον Αμύντα τον οποίο και «ανέστησε» με την ήττα σοκ που γνώρισε με 88-85

Ο Αμύντας ήταν εξαιρετικό στο μπροστά μέρος του παρκέ και με δύο βολές του Γκάτζο στο τελευταίο δευτερόλεπτο κατάφερε να πάρει ένα τεράστιο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι σε μία ομάδα με υψηλούς στόχους, το οποίο είναι το πρώτο του στο φετινό πρωτάθλημα. Στον αντίποδα οι Καβαλιώτες δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την επιθετική λειτουργία των αντιπάλων τους σε άλλο ένα παιχνίδι, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν το τρίτο τους διαδοχικό ανεπιτυχές αποτέλεσμα και να υποχωρήσουν στο 3-3. Nα σημειωθεί ότι ο Αμύντας που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδίασε και προηγήθηκε με 10-2 του ΓΣΕ στο 3ο λεπτό ενώ στα μισά του πρώτου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται στο σκορ με 16-10. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου όμως άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει τον καλό της εαυτό, στο 7’ μείωσε στους 2 πόντους, 16-14 ενώ ισοφάρισε στο 8’ όταν το σκορ έγινε 17-17 και τελικά η 1ης περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-23 αφού οι φιλοξενούμενοι σε ένα πολύ καθοριστικό δίλεπτο ήταν πιο ουσιαστικοί. Στο 2ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και γρήγορο μπάσκετ, οι παίκτες τους έδειξαν αγωνιστικότητα και ευστοχία και στο 17’ το σκορ έγινε 38-43 με τους παίκτες της Ελευθερούπολης να παρουσιάζουν μία αξιοζήλευτη σταθερότητα σε επίθεση και άμυνα. Τελικά η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το συγκρότημα της Ελευθερούπολης να «χτίζει» μία διαφορά 4 πόντων αφού προηγήθηκε 45-49 της ομάδας του Αμύντα. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου δεν είχε πλέον φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και αυτό όταν ολοφάνερο στην 3η περίοδο του αγώνα αφού οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση. Στο 25’ το σκορ έγινε 64-63, το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ με  72-69. Το 4ο δεκάλεπτο του αγώνα όπως αναμένονταν ήταν πολύ δραματικό, προσέφερε πολλές συγκινήσεις και οι δύο αντίπαλοι διεκδίκησαν το ροζ φύλλο αγώνα με τις ίδιες αξιώσεις. Στο 33’ ο Αμύντας προηγήθηκε με 78-74 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στα μισά της τελευταίας περιόδου το σκορ έγινε 81-80, η τύχη του παιχνιδιού κρέμονταν σε μία κλωστή και τελικά ο ΓΣ Ελευθερούπολης «ανέστησε» τον Αμύντα από τον οποίο έχασε τελικά με σκορ 88-85.

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Χριστινάκης-Τεφτίκης (Παυλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 20-23, 45-49, 72-69, 88-85

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου 6, Τοπάλλι 14 (2), Σιούντρης 7 (2), Γκρέκας 5 (1), Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 3 (1), Γιούση, Γκάτζο 23 (2), Καλδής, Μιχάλογλου 15 (1), Δόξας 5, Καλογερίας 10.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Χάντσον 10 (2), Φιλοξενίδης, Γράβας 11, Τσουμάνης 5 (1), Ναούμης 3 (1), Σκουλίδας 22 (5), Ξύδης 16 (4), Βύρλας 2, Τουτζιαράκης 16.