Αξιοποιώντας την ανωτερότητα της και έχοντας περισσότερες και ουσιαστικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας νίκησε το απόγευμα της Τετάρτης (12/10) εκτός έδρας τον ΑΣ Ιωάννινα με 60-73, για το κύπελλο Ελλάδος και προκρίθηκε πανηγυρικά στην β’ φάση της φετινής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη που έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της ήταν από την αρχή του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε με τη λήξη της 1ης περιόδου προηγήθηκε με 16-27./ Συνεχίζοντας να παίζει καλό μπάσκετ η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έκλεισε το πρώτο περίοδο με το σκορ να είναι στο 31-46 ενώ η 3η περίοδο βρήκε την ομάδα της Καβάλας να προηγείται με 10 πόντους αφού τοσκορ ήταν 47-57. Τελικά το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, παρά την πίεση που δέχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, από την ομάδα των Ιωαννίνων πήρε την πολυπόθητη νίκη-πρόκριση με σκορ 60-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 31-46, 47-57, 60-73.

Ιωάννινα Σύλλογος Καλαθοσφαίρισης: Ζώτος 8 (1), Ντουβουλτζόπουλος, Γκινάβος, Μαρτζούκος, Μπαρτζώκας Παναγιώτης 10, Βάση 6, Πολύζος 7 (1), Σφούγγαρης, Μαγκλάρας, Milovanovic 20 (1), Μπαρτζώκας Σπυρίδων 9

Καβάλα: Whitley 9 (1), Mπόζης 14 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Απαζίδης 27 (3), Ευαγγελίδης 2, Πρίφτης 3, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 8 , Webster 5