Μία νίκη και μία ήττα, ήταν ο απολογισμός για τις δύο ομάδες του νομού Καβάλας, την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας που έχασε  στον Πανερυθραϊκό με 73-66 και τον ΓΣ Ελευθερούπολης που νίκησε στο Παγκράτι με 75-86 και μπαίνει στα Playoffs, συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α2, με τις εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής.

Σπουδαία εμφάνιση

του ΓΣ Ελευθερούπολης

και νίκη στο Παγκράτι

Πιο συγκεκριμένα στην 29η και προτελευταία αγωνιστική της Α2, το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου αγωνίστηκε εκτός έδρας στο Μετς κόντρα στο Παγκράτι, ήταν ανώτερο και νίκησε εύκολα με 75-86. Το παιχνίδι ξεχώρισε για τη δύναμη του, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και να διακρίνονται για τη διάθεση τους να παίξουν καλό μπάσκετ για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη. Στην πρώτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με 17-28, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το ρυθμό τους, ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και «έχτισαν μία διαφορά των 11 πόντων. Στην 2η περίοδο η ομάδα της Ελευθερούπολης συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι στο πολύ καλό Παγκράτι. Οι παίκτες του Παγκρατίου είχαν πιο καθαρό μυαλό από τους αντιπάλους τους, ήταν πιο εύστοχοι, πλησίασαν τον ΓΣΕ και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο ρίχνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους με το σκορ να γίνεται 37-43. Στο 3ο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με 50-69, ο ΓΣ Ελευθερούπολης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ανωτερότητα του, έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, τα σουτ των παικτών του έμπαιναν πιο εύκολα στον αντίπαλο καλάθι και τελικά η νίκη ήρθε πολύ εύκολα αλλά και δίκαια για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο και τους παίκτες του, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 75-86.

Η Ένωση έχασε

στον Πανερυθραϊκό

που είχε διάρκεια

Την ίδια ώρα η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη στον Πανερυθραϊκό το πάλεψε αλλά απέναντι στους γηπεδούχους που είχαν διάρκεια και ήταν πολύ σταθερή, γνώρισε την ήττα με σκορ 73-66. Η 1η περίοδος είχε αμφίρροπο χαρακτήρα αφού και οι δύο αντίπαλου έδειξαν διάθεση και αγωνιστικότητα με την ομάδα του Πανερυθραϊκού να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 20-18. Εξίσου ανταγωνιστικές ήταν οι δύο ομάδες και στο 2ο δεκάλεπτο, παίζοντας καλό και γρήγορο μπάσκετ. Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν τους ρυθμούς τους, είχαν πιο πολλές επιλογές κυρίως στην επίθεση και απέναντι στην Ένωση έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με μία υπέρ τους διαφορά 11 πόντων, αφού το σκορ ήταν 43-32, αξιοποιώντας την ανωτερότητα τους. Στην 3η περίοδο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να εκμεταλλεύονται τον παράγοντα έδρα. Από την άλλη πλευρά το συγκρότημα της Καβάλας στο διάστημα αυτό, βελτιώθηκε σημαντικά, βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους αφού το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-47. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Ωστόσο ο Πανερυθραϊκός διακρίθηκε για την σταθερότητα του και σε αυτό το διάστημα αλλά και συνολικά στον αγώνα και τελικά δίκαια πήρε τη νίκη με 73-66.

15. Δάφνη Δαφνίου 1-25-1 (1602-2433) 27

* Η Δάφνη Δαφνίου έχει ένα μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.
    ** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, απ’ τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα που θα προβιβαστεί.
    *** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (30ή – 11/5, 17:00)