xerox
xerox

Με νίκες συνέχισαν στις αναμετρήσεις που έδωσαν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α2 των ανδρών, καθώς Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας και ΓΣ Ελευθερούπολης ξεπέρασαν στις έδρες τους τα εμπόδια του Αμύντα με (78-69) και του Κόροιβου με (75-65) αντίστοιχα και συνεχίζουν να είναι ψηλά στην βαθμολογία.

 

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Κυριάκο Παπαδόπουλου σε μία πολύ καθοριστική αναμέτρηση, υποδέχθηκε στην Ελευθερούπολη τον Κόροιβο Αμαλιάδας και οι γηπεδούχοι άνετα έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 75-65.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της και το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδης αφού με «όπλο» του, την ανωτερότητα και το πάθος οι παίκτες του ξεπέρασαν το εμπόδιο του Αμύντα με 78-69.

 

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

  1. Βασίλης Σταυρακούκας (Παγκράτι) 34
  2. Igor Cvorovic (Οίακας) 24
  3. Σάσα Κάππος (Κόροιβος) 22
  4. Γιάννης Μερμίγκης (Οίακας) 22
  5. Τζόι Γκάτζο (Αμύντας) 22
  6. Ορφέας Στασινός (Μαρούσι) 21
  7. Μηνάς Παπαγιάννης (Μαρούσι) 20
  8. Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (Τρίτωνας) 20

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ελευθερούπολη - Κόροιβος 75-65
Καβάλα - Αμύντας 78-69
Οίακας - Αγρίνιο 70-91
Τρίτωνας - Πανερυθραϊκός 72-63
Μαρούσι - Παγκράτι 86-74
Δάφνη Δαφνίου - Φίλιππος Βέροιας 54-98
Χαρίλαος Τρικούπης – Καρδίτσα (12/12, 15:00)

Ρεπό: Ψυχικό

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Καρδίτσα 8-0 (759-530) 16
——————————————————-
2. Ψυχικό 7-2 (743-626) 16
3. Τρίτωνας 7-3 (891-749) 17
4. Κόροιβος 6-4 (780-674) 16
5. Ελευθερούπολη 8-2 (743-641) 16
——————————————————-
6. Αμύντας 5-5 (710-706) 15
7. Πανερυθραϊκός 5-4 (696-648) 14
8. Μαρούσι 5-5 (794-760) 15
9. Καβάλα 6-3 (709-679) 15
——————————————————-
10. Χαρίλαος Τρικούπης 3-5 (639-594) 11
11. Παγκράτι 3-6 (621-681) 12
12. Φίλιππος Βέροιας 4-5 (622-658) 13
13. Αγρίνιο 3-6 (613-656) 12
——————————————————-
14. Δάφνη Δαφνίου 0-10 (594-941) 10
15. Οίακας 0-9 (520-891) 9

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11η, 18/12, 17:00)

Καρδίτσα - Ελευθερούπολη
Κόροιβος - Καβάλα
Αμύντας - Ψυχικό
Αγρίνιο - Χαρίλαος Τρικούπης
Πανερυθραϊκός - Οίακας
Παγκράτι – Τρίτωνας
Φίλιππος Βέροιας – Μαρούσι

Ρεπό: Δάφνη Δαφνίου


Comments are closed.