xerox
xerox

Ο Αετός Ορφανού ξεκινάει τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του, την ερχόμενη Κυριακή 25 Αυγούστου για το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας αφού θα διεκδικήσει την πρόκριση του στην επόμενη φάση του θεσμού, στην αναμέτρηση που θα δώσει στην Αλεξανδρούπολη με τον τοπικό Εθνικό.

 

Στην κλήρωση της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας συμμετέχουν οι Κυπελλούχες ομάδες των ΕΠΣ, με τα παιχνίδια να διεξάγονται στις 25 Αυγούστου.  Από τις 47 ομάδες που είχαν δικαίωμα συμμετοχής στην α’ φάση του Κυπέλλου, έχοντας κατακτήσει το τρόπαιο στην τοπική τους ΕΠΣ, μόνο οι 41 ομάδες δήλωσαν συμμετοχή. Μόνο τρεις εξ αυτών αντικαταστάθηκαν από τους φιναλίστ. Έτσι 44 ομάδες χωρίστηκαν σε 6 ζώνες με γεωγραφικά κριτήρια και προέκυψαν 22 ζευγάρια από τα οποία οι νικητές θα περάσουν στην β’ φάση.

Αναλυτικά και ανά ζώνη τα ζευγάρια που προέκυψαν στην κλήρωση:

 

6η ΖΩΝΗ
Νέα Αρτάκη-Εθνικός
Επισκοπή-ΠΟΑ
Πανθηραϊκός-Ηλυσιακός
Αχαρναϊκός-ΣΥΝΚΑ

 

5η ΖΩΝΗ
ΑΟ Υπάτου-Παναργειακός
ΠΑΣ Κόρινθος-Λεωνίδιο
Πελλάνα-Ατρόμητος Αγ. Γεωργίου
Πανσαμιακός-Αιολικός

 

4η ΖΩΝΗ
Απόλλων Ευπαλίου-Όμηρος Νεοχωρίου
Παλληξουριακός-Ξενοφών Κρεστενών
Δόξα Άρτας-Ζάκυνθος
Καλαμάτα-Ατρόμητος Πατρών

 

3η ΖΩΝΗ
Ελασσόνα-Σούλι Παραμυθιάς
Αταλάντη-Μετέωρα
Θιναλιακός-Ποταμιά
Τηλυκράτης-ΑΟ Σελλάνων

 

2η ΖΩΝΗ
ΠΑΟΝΕ-ΑΕ Καρίτσα
Μακεδονικός Φούφα- Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
Εδεσσαϊκός-Θερμαϊκός

 

1η ΖΩΝΗ
Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου-Πανδραμαϊκός
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Αετός Καβάλας
Πανσερραϊκος-Ορφέας Ξάνθης

 

Τα παιχνίδια σε αυτή τη φάση είναι νοκ άουτ.

 

Στις 25 Αυγούστου ξεκινάει η πρώτη φάση

Από κει και πέρα να τονίσουμε ότι η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ανακοίνωσε τις ημερομηνίες όλων των αγωνιστικών του Κυπέλλου Ελλάδας 2019-20. Οι ομάδες της Super League θα “μπουν” στην πέμπτη φάση της διοργάνωσης. τις 25 Αυγούστου ξεκινάει η πρώτη φάση του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας. Φάση κατά την οποία θα ριχτούν στη “μάχη” οι Κυπελλούχοι των ΕΠΣ. Οι ομάδες της Super League (από την 6η θέση έως τη 13η του πρωταθλήματος 2018-2019) θα ξεκινήσουν στο πλαίσιο της 5ης φάσης, ενώ αυτές που τερμάτισαν από την 1η έως την 5η θέση θα μπουν στην έκτη φάση.

 

 

Πάμε να δούμε αναλυτικά το πρόγραμμα:

1η φάση: 25/08/2019

Συμμετέχουν οι Κυπελλούχοι των ΕΠΣ

 

2η φάση: 01/09/2019

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 1ης φάσης

 

3η φάση: 14-15/09/2019

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 2ης φάσης και οι ομάδες της FL

 

4η φάση: 24-25-26/09/2019

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 3ης φάσης και οι ομάδες της SL2

 

5η φάση

1η αγωνιστική: 29-30-31/10/2019

2η αγωνιστική: 03-04-05/12/2019

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 4ης φάσης, οι 8 ομάδες της SL από την 6η έως την 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα περιόδου 2018-2019 και η πρωταθλήτρια ομάδα της FL περιόδου 2018-2019.

 

6η φάση

1η αγωνιστική: 07-08-09/01/2020

2η αγωνιστική: 14-15-16/01/2020

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 5ης φάσης και οι 5 ομάδες της SL από την 1η έως την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα περιόδου 2018-2019.

 

7η φάση (Προημιτελική)

1η αγωνιστική: 04-05-06/02/2020

2η αγωνιστική: 11-12-13/02/2020

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 6ης φάσης

 

8η φάση (Ημιτελική)

1η αγωνιστική: 04-05/03/2020

2η αγωνιστική: 22-23/04/2020

Συμμετέχουν οι νικήτριες ομάδες της 7ης φάσης

 

Τελικός αγώνας

Σάββατο, 23/05/2020

 

Comments are closed.

LIVESCORES
ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
180
PSARAKI
hair
sarris