Στο 3ο παιχνίδι για τα paly out της Α2 που έδωσε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας μέσα στην Πάτρα, έχασε από τον Απόλλων με σκορ 78-60 που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, νίκησε δίκαια και αν δεν γίνει κάποια αναδιάρθρωση το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη υποβιβάζεται στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Πιο σταθερός ο Απόλλων Πάτρας

Σε αγωνιστικό επίπεδο η ομάδα της Καβάλας είχε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα με πολλές αγωνιστικές αδυναμίες και ειδικότερα στην1η περίοδο η ομάδα της Πάτρας ήταν σχεδόν αλάνθαστη και με την τρομερή ευστοχία που είχε στην επίθεση δεν άφησε κανένα περιθώριο στο συγκρότημα της Καβάλας να αντιδράσει. Οι παίκτες της Ένωσης είχαν πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 1η περίοδο να ολοκληρωθεί με 27-11. Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά πολλά πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν μία βελτίωση σε επίθεση και άμυνα. Στο 12’ το παιχνιδιού το σκορ έγινε 33-17 και στα επόμενα λεπτά του αγώνα η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν έπεφτε κάτω από τους 15 πόντους. Η ομάδα της Καβάλας άρχισαν σιγά σιγά να ανεβάζει την απόδοση της και να «ροκανίζει» τη διαφορά της χωρίς όμως σημαντικές μεταβολές στο σκορ. Έτσι στο 14’ το σκορ έγινε 38-21 και στα μισά του 2ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 40-22. Στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου τα πράγματα για την ομάδα της Καβάλας άρχισαν σιγά σιγά να φτιάχνουν και τη διαφορά να μειώνεται σε σημείο που ο Απόλλων Πάτρας άρχισε να νοιώθει την πίεση της ομάδας της Καβάλας. Στα επόμενα λεπτά και μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου οι παίκτες της Ένωσης βελτιώθηκαν αρκετά στην άμυνα και έβρισκαν ταυτόχρονα πιο πολλές στην επίθεση. Έτσι στο 16’το σκορ έγινε 41-26 και με ευστοχία της ομάδας της Καβάλας έπεσε η διαφορά ακόμη περισσότερο. Κατά συνέπεια λίγο πριν από το τέλος του 2ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 43-30 και το α’ ημίχρονο του παιχνιδιού έκλεισε με τη διαφορά να πέφτει στους 11 πόντους με το σκορ στο τέλος της 2ης περιόδου να είναι 43-32. Στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκάλεπτου η διαφορά μεταξύ του Απόλλων Πατρών και της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα έπεσε κάτω από τους 10 πόντους αφού στο 21’ το σκορ έγινε 43-24 και η ψυχολογία άρχισε να γέρνει προς τους φιλοξενούμενους. Το σκορ δεν παρουσίαζε σοβαρές μεταβολές αλλά παρόλα αυτά η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν σε απόσταση αναπνοής. Έτσι λίγο πριν από τα μισά τα μισά του 3ου δεκάλεπτου η διαφορά ήταν στους 10 πόντους με το σκορ να είναι 47-37 στο 23’αλλά η αντίδραση που παρουσίασε η ομάδα η Πάτρας έφερε και πάλι τη διαφορά των δύο ομάδων στους 16 πόντους. Το σκορ λίγο μετά τα μισά της 3ης περιόδου έγινε 53-37, στο 26’ το σκορ ήταν 55-37 αλλά τίποτε δεν είχε κριθεί ακόμη αφού η αναμέτρηση είχε πολύ δρόμο ακόμη. Δυστυχώς όμως η εξέλιξή του παιχνιδιού δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά ξαναέφτασε στους 20’ όταν το σκορ στο 28’ ήταν 57-37 και το 3ο και πολύ καθοριστικό δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι 62-42. Ναι μεν υπήρχε ένα ακόμη δεκάλεπτο αλλά το σίγουρο ήταν ότι η διαφορά των 19 πόντων ήταν μία διαφορά ασφαλείας για τον Απόλλων. Με την έναρξη της 4η περιόδου οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς να τα καταφέρουν αφού  στο 32’ το σκορ έγινε 66-44 και η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο όταν λίγο πριν τα μισά της 4ης περιόδου το σκορ έγινε 70-47. Όλα είχαν κριθεί. Στο 38’ το σκορ ήταν 76-55 και τελικά ο Απόλλων Πατρών νίκησε δίκαια με 78-60.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καλδίρης-Μπίκας (Κωστής)
    Δεκάλεπτα: 27-15, 43-32, 62-42, 78-60
    Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 13, Τζαϊδάς, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 2, Κασπίρης 1, Μολφέτας 13 (2), Ζούμπος 20 (4), Μπαζίνας 3 (1), Εζόμο 1, Δημακόπουλος 11, Καζαρνόφσκι 14.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 2, Χουχούμης 12 (1), Παπαζούδης, Καμάρας 11 (1), Ναούμης 4, Προδρόμου 7, Κουμλέλης 5, Φλιάτης 8 (2), Σκλήβας 2, Παπάς 4, Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 3 (1).