Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Α2, στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό «Σταύρος Βενέτης» στο Αιγάλεω η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας που ήταν πολύ κακή γνώρισε την συντριβή από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με σκορ (100-60), σε ένα παιχνίδι που τελείωσε πριν καν ξεκινήσει.

Οι εμφάνιση των παικτών του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν τραγική, παρουσίασαν πολλά κενά και αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση, είχαν πολύ χαμηλά ευστοχίας και με απλά λόγια να σημειώσουμε ότι υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων οι οποίοι από την αρχή επέβαλαν το ρυθμό τους και πολύ εύκολα πήραν τη νίκη.

Δραματική εικόνα

Κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων και σε ένα παιχνίδι με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον και από τις δύο πλευρές, οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη δεν μπήκαν καθόλου καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 1ο δεκάλεπτο προβλημάτισαν έντονα. Κατά συνέπεια έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους αρχικά να προηγηθούν στο 2’ με 4-3 και στο 3’ με σκορ 9-3. Τα κενά στην άμυνα της Ένωσης ήταν χαρακτηριστικά όπως και οι αδυναμίες στην επίθεση και στα μισά της 1ης περιόδου το σκορ έγινε 13-3 με τους παίκτες της να δείχνουν να αιφνιδιάζονται. Οι παίκτες του Διαγόρα είχαν πάρει τον αέρα του αγώνα, στο 7’ το σκορ έγινε 17-6 και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-10. Ότι το χειρότερο για την ομάδα της Καβάλας ήταν το 1ο δεκάλεπτο κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων αλλά το κακό δεν σταμάτησε εκεί. Στο 12’ οι γηπεδούχοι που ήταν ανώτεροι και απλά εντυπωσιακοί, προηγήθηκαν με 30-10 με τον Ανδρέα Καραπιπερίδη μάταια να προσπαθεί να βρει λύσεις. Οι παίκτες του έδειχναν να μην έχουν μπει ποτέ στο παρκέ, οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν, κυριαρχούσαν κάτω από τα δύο καλάθια, στο 13’ προηγήθηκαν με 25 πόντους διαφορά και το παιχνίδι για την ομάδα της Καβάλας είχε τελειώσει πριν καλά καλά ξεκινήσει. Έτσι στα μισά του 2ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 37-15, οι αριθμοί έλεγαν την αλήθεια και αποτύπωναν την εικόνα το δύο ομάδων και το 2ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι, 48-26. Και στην 3η περίοδο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ανωτερότητα τους στο 22’ προηγήθηκαν με 52-31 με τους παίκτες της Ένωσης να αναζητούν λύσεις για να ψαλιδίσουν τη διαφορά. Κάτι τέτοιο όμως φαίνονταν να είναι ακατόρθωτο με βάση την εικόνα των δύο αντιπάλων. Αντί αυτού η διαφορά μεγάλωνε. Έτσι στο 24’ το σκορ έγινε 59-33 και όλα πλέον είχαν κριθεί. Στα μισά της 3ης περιόδου το σκορ έγινε 59-34 και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Αιγάλεω να προηγείται με 83-45. Το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού είχε αποκλειστικά και μόνο τυπική διαδικασία και το μόνο που έδειχνε ότι ενδιέφερε τους παίκτες της Ένωσης ήταν να κρατήσουν τη διαφορά όσο πιο μικρή γίνεται. Οι παίκτες του Διαγόρα συνέχισαν να έχουν τρομερά ποσοστά ευστοχίας, στο 33’ το σκορ έγινε 88-47 και στα μισά της τελευταίας περιόδου η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έφτασε στους 40 πόντους. Τελικά ο εφιάλτης για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ολοκληρώθηκε όταν στο ταμπλό στο κλειστό του Αιγάλεω γράφονταν το τελικό αποτέλεσμα και το οποίο ήταν 100-60.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Καρπάνος-Νάστος (Σταύρου)
    Δεκάλεπτα: 27-10, 50-29, 83-45, 100-60
    Διαγόρας Δρ. (Σκαραφίγκας): Καλλίλας 3 (1), Κουκάς 20 (3), Νίκου, Νοέας 8, Μάρτζος 14 (4), Κόκκαλης 8, Τσιώκος 4, Μοτσενίγος 14 (1), Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 3, Περσίδης 14 (1), Μαχαίρας 12.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 4, Χουχούμης 7 (1), Παπαζούδης 2, Καμάρας 7 (1), Ναούμης, Προδρόμου 7, Κουμλέλης 7, Φλιάτης 2, Τυρεκίδης, Παπάς 3, Σταματογιάννης 10, Μπουτερλεβίτσιους 11 (3).

Κόροιβος Αμαλιάδας-Διαγόρας Δρυοπιδέων

One Response to “Συντριβή της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης στο Αιγάλεω από το Διαγόρα Δρυοπιδέων με σκορ 100-60”