Όπως ήταν αναμενόμενο και πολύ φυσιολογικό η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Νίκαιας με σκορ (129-68) από τον πολύ δυνατό και πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ιωνικό, ο οποίος τι άραγε ήθελε να αποδείξει, για την 21η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής δεν άφησε πολλά περιθώρια στους παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη να δείξουν πολλά πράγματα αλλά το σίγουρο είναι ότι κόντρα στον ισχυρό Ιωνικό που αποτελεί μεγάλο φαβορί για την άνοδο, η ομάδα της Καβάλας πραγματοποίησε μία αξιοπρεπέστατη εμφάνιση, άντεξε μόνο στις 2 πρώτες περιόδους τους αγώνα, πετυχαίνοντας συνολικά  68 πόντους στο καλάθι το πρωτοπόρου της βαθμολογίας Ιωνικού. Το μεγάλο φαβορί ήταν η ομάδα της Νίκαιας η οποία εκμεταλλευόμενη την ανωτερότητα της και παίζοντας πολύ καλό αλλά κυρίως απλό μπάσκετ εύκολα πήρε τελικά τη νίκη.

Διαφορά δυναμικότητας

Οι δύο ομάδες που έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού προσέφεραν θέαμα στον κόσμο με τους παίκτες του Ιωνικού να είναι ελαφρώς καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και στο 4’ της 1ης περιόδου προηγήθηκαν με 13-9. Όμως οι παίκτες της Ένωσης συνέχισαν και στα επόμενα λεπτά καλό μπάσκετ και έχοντας λύσεις στο εύκολο με την συμπλήρωση του 8’ μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, αφού το σκορ έγινε 20-19. Ακολούθησαν 5 συνεχόμενοι πόντοι για το συγκρότημα του Ιωνικό, το σκορ στο 9’ έγινε 25-19 και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 31-21. Στην 2η περίοδο οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη επιχείρησαν να μείνουν κοντά στο σκορ κόντρα στον Ιωνικό αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν χαρακτηριστική. Δύσκολα όμως γιατί ο Ιωνικό Νίκαιας είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, δύσκολα δέχονταν καλάθι και στο 13’ το σκορ έγινε 38-23 με τη διαφορά των δύο ομάδων να φτάνει τους 15 πόντους. Η διαφορά όσο κυλούσε ο χρόνος όλο και περισσότερο μεγάλωνε, στο 14’ το σκορ έγινε 40-23, η Ένωση δε μπορούσε να αντιδράσει και στα μισά του 2ου  δεκάλεπτου το σκορ έγινε 45-26. Η ομάδα του Ιωνικού ήταν ένα επίπεδο πιο πάνω από την ομάδα της Καβάλας η παίκτες της οποίας όμως συνέχιζαν να το παλεύουν. Με την συμπλήρωση 16’ παιχνιδιού ο Ιωνικού ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ αλλά με τη διαφορά να πέφτει αρχικά στους 11 πόντους, 45-34 ενώ στο 17’ η διαφορά μειώθηκε στους 10 πόντους όταν το σκορ έγινε 49-39. Η Ένωση που το πάλευε συνέχισε να παρουσιάζει μία αξιοπρεπέστατη εμφάνιση και η 2η περίοδος του αγώνα ολοκληρώθηκε με 57-41. Στην 3η περίοδο, το σκηνικό ήταν πολύ διαφορετικό σε σχέση με το 2ο δεκάλεπτο. Ο Ιωνικός έφτανε με πολύ μεγάλη ευκολία και άνεση στο καλάθι της Ένωσης, είχε τις εύκολες λύσεις στην επίθεση, η άμυνα της ομάδας της Καβάλας αποδείχθηκε «χάρτινη» και το 3ο δεκάλεπτο με τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να φτάνει τους 40 πόντους και το σκορ να είναι 93-53. Όντως  ήταν ένα δεκάλεπτο εφιαλτικό για τους παίκτες τις Ένωσης οι οποίοι κατέρρευσαν στην κυριολεξία και δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν σε κανένα σημείο του. Και στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ του κλειστού της Νίκαιας, στο 33΄το σκορ έγινε 103-56 ενώ με την συμπλήρωση του 37’ η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσε ακόμη περισσότερο  αφού ο Ιωνικός προηγήθηκε με 109-65. Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το συγκρότημα της Νίκαιας να φτάνει πολύ εύκολα και άνετα στην κατάκτηση της νίκης με σκορ 129-68.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κώτσου-Ντάνος (Δούκας)

Δεκάλεπτα: 31-21, 57-41, 93-53, 129-68

Ιωνικός Ν. (Βετούλας): Βασιλόπουλος 33 (6), Δημητριάδης 7 (1), Καράμπουλας 17 (1), Πετροδημόπουλος 8 (2), Λιακόπουλος 6, Μιλεντίγεβιτς 8 (2), Κομποδιέτας 8, Σάφτενααρ 6, Κατούφας 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 14 (1), Σαχπατζίδης, Κανονίδης 11.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 12, Χουχούμης 15 (3), Παπαζούδης, Καμάρας 12, Ναούμης, Προδρόμου 8, Φλιάτης 5 (1), Σκλήβας 10 (1), Παπάς 4, Σταματογιάννης 2, Τυρεκίδης.