Με «όπλα» την πίστη, την αποφασιστικότητα, τα πολλά ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και παίζοντας με πάθος, ψυχή και αυτοπεποίθηση η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ξεπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο της Καστοριάς με 76-67 για την 18η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας, στην αναμέτρηση του κλειστού της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου».

Μία νίκη πολύ σπουδαία, δίκαιη, δραματική ωστόσο με μεγάλη δόση αγωνίας και η οποία αποτελεί το «φιλί της ζωής» για το συγκρότημα της Καβάλας στην υπερπροσπάθεια που καταβάλλει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Με αποφασιστικότητα και δύναμη

Παρά το γεγονός ότι η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της Καβάλας αφού στο 3’ η Καστοριά που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκε με 2-7 ωστόσο στην εξέλιξη του 1ου δεκάλεπτου οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη αντέδρασαν βρήκαν τις δυνάμεις που έπρεπε και στο 5’ μείωσαν σε 5-9. Το παιχνίδι ήταν ακόμη στην αρχή του και το σίγουρο ήταν ότι οι γηπεδούχοι με βάση την κρισιμότητα του παιχνιδιού έπρεπε να ανεβάσουν περισσότερο την απόδοση τους. Αυτό το έκαναν πράξη αφού στο 7’ ισοφάρισαν την Καστοριά σε 13-13, στο 8’ η Ένωση αισθητά βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε με 17-15 και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Καβάλας αφού το σκορ διαμορφώθηκε στο 20-17. Η 1η περίοδος ήταν όντως μία επίπονη δοκιμασία για τους παίκτες της Ένωσης οι οποίοι δείχνοντας την απαιτούμενη σοβαρότητα, ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις τους παιχνιδιού και παρουσιάστηκαν πολύ ανταγωνιστικοί. Στο 2ο δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι μπήκα δυνατά στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 12’ η Ένωση να προηγηθεί με 22-20 σε ένα παιχνίδι που άρχισε να προσφέρει συγκινήσεις και με βάση την εικόνα των δύο ομάδων αναμένονταν να είναι συναρπαστικό μέχρι το τέλος. Η Ένωση βρήκε τον καλό της εαυτό, βρήκε ελεύθερους διαδρόμους στο αντίπαλο καλάθι, έπαιξε πολύ καλή άμυνα στα επόμενα και σχεδόν λίγο πριν τα μισά της 2ης περιόδους «έχτισε» μία διαφορά 8 πόντων αφού προηγήθηκε με 28-20. Μάλιστα έδειχνε να είναι ασταμάτητη αφού στο 15’ προηγήθηκε με 31-20 αφήνοντας την ομάδα της Καστοριά απλά να παρακολουθεί το παιχνίδι χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη συνέχισαν να «χορεύουν» στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας, παρουσίασαν μία εκπληκτική και αλάνθαστη άμυνα και μία επίθεση η οποία έβγαζε «φωτιές». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 17’ η διαφορά μεταξύ και των δύο ομάδων να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο αφού το σκορ έγινε 35-20 αλλά στην εξέλιξη οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ουσιαστικά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 2ο δεκάλεπτο του αγώνα να ολοκληρωθεί με 40-30 με τους παίκτες της Καβάλας να βάζουν τις βάσεις για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης. Συμπερασματικά να τονίσουμε ότι στις 2 πρώτες περιόδους του αγώνα η Ένωση ήταν πολύ ανταγωνιστική με τους παίκτες της να είναι σοβαροί, πολύ πειθαρχημένοι και κυρίως να παρουσιάζονται αποφασισμένοι να φτάσουν στον στόχο τους. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά των 10 πόντων που χώριζε τις δύο ομάδες αποτελούσε ένα μεγάλο πλεονέκτημα για τους γηπεδούχους οι οποίοι όφειλαν να το εκμεταλλευτούν. Κάτι το οποίο δεν έκαναν παρά το ότι είχαν την καλύτερη ψυχολογία από τον αντίπαλο τους τους αλλά η Καστοριά έβρισκε  τις λύσεις που ήθελε και στο 22’ μείωσε ακόμη περισσότερο, σε 40-35. Η Ένωση έδειχνε να μην έχει μπει καν στο παρκέ, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί τους, στο 24’ μείωσαν στο καλάθι, 40-38 και σε εκείνο το χρονικό σημείο οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη έδειχναν ότι χρειάζονταν ένα ηλεκτροσόκ. Ο αγώνας είχε πάρει τον χαρακτήρα του ντέρμπι και στο 24’ το σκορ έγινε 44-41 και στα μισά του 3ου δεκάλεπτου με εύστοχο σουτ 3 πόντων η Ένωση προηγήθηκε με 47-41 δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένη να «πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της». Όμως στο 28’ το παιχνίδι άρχιζε από το  μηδέν όταν το σκορ έγινε 48-48 και μέσα σε ένα λεπτό η Καστοριά γύρισε «τούμπα» το παιχνίδι αφού προηγήθηκε στο 29’ με τις λύσεις που βρήκε, με 49-52 με το εφιαλτικό 3ο δεκάλεπτο για την ομάδα της Καβάλας, να ολοκληρώνεται με 51-52. Στο 4ο δεκάλεπτο Η Ένωση άρχισε να αντιδράει εκ νέου, μπήκε δυνατά, στο 32’ προηγήθηκε με 54-52 αλλά και πάλι είχαμε νέα ισοπαλία αυτήν την φορά στο 33’ όταν το σκορ έγινε 56-56. Το παιχνίδι πήρε στην κυριολεξία «φωτιά», η Ένωση έπρεπε να αντέξει την πίεση και την κούραση των παικτών της και το φινάλε αναμένονταν πολύ συναρπαστικό. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η αγωνία έφτανε στην κορύφωση της και το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη με τίποτε δεν έπρεπε να χάσει το παιχνίδι με την Καστοριά. Στο 34’ το σκορ έγινε 59-60 και στις κερκίδες του κλειστού «Αλεξάνδρα Δήμογλου» κόντεψαν «να σπάσουν καρδιές». Οι γηπεδούχοι είχαν ψυχή, προηγήθηκαν με 63-61 στα μισά της τελευταίας περιόδου και τα χαμόγελα άρχισαν να ζωντανεύουν στον πάγκο της ομάδας της Καβάλας. Στο 36’ το σκορ έγινε 66-63 πολλά περιθώρια δεν υπήρχαν λόγου του ότι ο χρόνος τελείωνε και σ’ αυτόν που έμενε, κρίνονταν σε μεγάλο βαθμό η παραμονή της Ένωσης. Στο 38’ η Ένωση ήταν μπροστά με ένα καλάθι, 67-65 και οι βαθιές ανάσες με τα χαμόγελα ήρθαν όταν οι γηπεδούχοι ένα λεπτό πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 70-65. Η νίκη τελικά ήρθε για την Ένωση με σκορ 76-67 και ταυτόχρονα η δικαίωση για τους παίκτες της οι οποίοι το πίστεψαν και τελικά πήραν μία πολύ σπουδαία αλλά και δίκαιη νίκη.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Τζιοπάνος Ν.-Σιμητόπουλος (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-30, 51-52, 76-67

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Χουχούμης 10 (2), Παπαζούδης, Καμάρας 12 (1), Ναούμης 20 (3), Προδρόμου 3, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 17 (3), Σκλήβας 3, Παπάς 3 (1), Σταματογιάννης 8.

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς, Πετρόπουλος 12 (1), Μελισσαράτος 6, Χονδρογιάννης 2, Βλάχος, Απιδόπουλος 2, Χρυσόπουλος 12, Ράπτης 2, Βαβάτσικος 12 (1), Καραμανώλης, Τζακόπουλος 5 (1), Σταμένκοβιτς 14 (1). –