Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο εντός έδρας παιχνίδι που έδωσε με την Καρδίτσα στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» και τελικά έχασε για την 15η αγωνιστική της Α2 έχασε με σκορ 72-75.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του με το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να παρουσιάζει διακυμάνσεις στην απόδοση του και να έχει κενά κυρίως στην άμυνα στις 2 πρώτες περιόδους. Γενικότερα να τονίσουμε ότι η ομάδα της Καρδίτσας παρουσιάστηκε πιο οργανωμένοι σε όλες τις θέσεις, είχε περισσότερες επιλογές και οι παίκτες της έπαιξαν με πιο καθαρό μυαλό ενώ από την άλλη πλευρά το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ανέβασε αισθητά την απόδοση του στην 3η και 4η περίοδο του παιχνιδιού με τους παίκτες του να είναι αποφασισμένοι να το φέρουν «τούμπα» αλλά στο τέλος μίλησε το πάθος των φιλοξενούμενων που πήραν τελικά τη νίκη.

Ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες της Καρδίτσας προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την ομάδα της Καβάλας και προηγήθηκαν με 1-4 αλλά στη συνέχεια η Ένωση αντέδρασε και στα μισά της 1ης περιόδου έφερε το σκορ παιχνίδι στα ίσια όταν το σκορ έγινε 5-5. Μάλιστα η αποφασιστικότητα των παικτών του Ανδρέα Καραπιπερίδη στη συνέχεια δεν άφησε στους φιλοξενούμενους κανένα περιθώριο αντίδρασης αφού στο 6’ η Ένωση προηγήθηκε με 10-5, και στο 7’ το σκορ έγινε 14-9. Στα τελευταία δύο λεπτά η Καρδίτσα βρήκε λύσεις στην επίθεση  και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με το αποτέλεσμα να γίνεται14-12 με την μετριότητα αλλά και τη νευρικότητα να κυριαρχεί και στις δύο ομάδες. Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ με 14-16 στο 12’ με ένα σερί 0-4 και στο 14’ η Καρδίτσα συνέχισε να προηγείται της Ένωσης με 16-18. Από την αρχή ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι και μέχρι το τέλος του, θα είχε τον ίδιο χαρακτήρα. Στο 16’ η Ένωση μείωσε στον πόντο 22-23 όμως με 6 συνεχόμενους πόντους η ομάδα της Καρδίτσας έκανε το 22-29 για να κλείσει το 2ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 26-35. Στην 3η καθοριστική περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, στο 24’ το σκορ έγινε 35-41 και η Ένωση ξεκίνησε την μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα στο 26’ η ομάδα της Καβάλας μείωσε στο καλάθι 41-43 και το παιχνίδι άρχιζε από το μηδέν. Με την Ένωση να περνάει μπροστά στο σκορ στο 27’ με 44-43 και το «Αλεξάνδρα Δήμογλου» να «πετάει φωτιές» και το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ να είναι 51-56 αφού οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στα τελευταία 2 λεπτά. Ομολογουμένως στην 3η περίοδο η Ένωση έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ με τους παίκτες της να παρουσιάζονται αναμορφωμένοι και αποφασισμένοι να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, έχοντας πολλές επιλογές κυρίως στην επίθεση. Απέμεναν 10 δραματικά λεπτά και η Ένωση έπρεπε να βρει και πάλι τον καλό της εαυτό. Με πολλά ψυχικά αποθέματα στο 33 η μείωσε στους τρεις πόντους, 55-58 και στο 35’ ισοφάρισε σε 58-58. Οι καρδιές «πήγαιναν να σπάσουν» στο 36’ το σκορ έγινε 60-61 και το φινάλε θα ήταν πολύ δραματικό. Είναι γεγονός ότι η Ένωση είχε «φτάσει στη βρύση να πιεί νερό» αλλά η Καρδίτσα δεν είναι διατεθειμένη να «παραδώσει τα όπλα της». Οι παίκτες της «πάτησαν γκάζι» στα τελευταία λεπτά του αγώνα, προηγήθηκαν στο 38’ με 62-68 και το όνειρο για την κατάκτηση της νίκης έσβησε για την Ένωση αφού το παιχνίδι τελείωσε με 72-75.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Σιμητόπουλος-Τζίμα (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 14-12, 26-35, 51-56, 72-75
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 14 (3), Καμάρας 2, Ναούμης 2, Προδρόμου 15 (2), Κουμλέλης 12, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης, Σκλήβας 7, Παπάς 8, Σταματογιάννης 1.
    Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 7 (1), Γράβας 6, Παπαχρήστος 3 (1), Μαυρογιάννης 2, Παππάς, Κακλαμάνος 30 (4), Καρράς, Παπαδόπουλος 5, Ερμείδης 4, Καλλές 1, Σαριμπαλίδης 7 (2), Μαγκουνής 10 (1).