Σε ένα πολύ καθοριστικό και κομβικό παιχνίδι, για τον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας δεν είχε πάθος και δύναμη στο Αγρίνιο, τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα και τελικά έχασε δίκαια με 66-62.

Το παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής για την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μέσα στο Αγρίνιο ήταν πολύ κρίσιμο, για γερά νεύρα και οι παίκτες του, δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με το τέλος της 1ης περιόδου με 19-15. Στις αρχές της 2ης περιόδου οι παίκτες της Ένωσης έκαναν κάποια λάθη που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, η διαφορά αυξήθηκε στους 10 πόντους, ακολούθησε όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων για να ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο με 34-34. Στην 3η περίοδο το παιχνίδι είχε πολλές προσωπικές δυνατές μονομαχίες, ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τελικά να ολοκληρώνεται ισόπαλη με 50-50. Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν όπως αναμένονταν δραματικό χαρακτήρα. Η Ένωση προσπάθησε όμως οι παίκτες της έδειξαν ότι δεν είχαν καθαρό μυαλό, είχαν πολύ χαμηλά ευστοχίας στα ελεύθερα σουτ και στις προσωπικές βολές με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να γνωρίσει την ήττα με 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-34, 50-50, 66-62.

Διαιτητές: Καμήτσος – Κανελλόπουλος.
    Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος, Μπερερής 10, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 15(3), Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 6, Κασαμπαλής 12, Μήτσου 11(1), Σταύρου 2, Ρέντζιος, Τάγκας 6(2).

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 20, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 23(3), Καπινιάρης 10(1), Τάγαρης 1, Αθανασιάδης, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 3(1), Παππάς, Χονδρόπουλος 5(1).