Στο παιχνίδι τελικό για γερά νεύρα που είχε ένταση, με πολλές συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ που έγινε στο κλειστό των Πεύκων της Θεσσαλονίκης, παρουσία 250 καβαλιωτών φιλάθλων, η Καβάλα BC δεν τα κατάφερε, έχασε από τους Μαχητές με (67-61) και υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική. Πάντως και στο συγκεκριμένο παιχνίδι τα παράπονα για τη διαιτησία ήταν πολλά.

Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του είχε δραματικό χαρακτήρα, ήταν συγκλονιστικό με τους παίκτες της ομάδας της Καβάλας, να δείχνουν ότι διαθέτουν τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, παίρνοντας τεράστια δύναμη από τους καβαλιώτες φιλάθλους, των οποίων η παρουσία στο κλειστό των Πεύκων ήταν εντυπωσιακή.

Το παιχνίδι της χρονιάς

Στις κερκίδες οι καβαλιώτες φίλαθλοι ήταν πραγματικά πολύ συγκινητικοί. Περισσότεροι από 250 φίλαθλοι έδωσαν δυναμικό παρόν και στήριξαν σε μέγιστο βαθμό τις προσπάθειες της Καβάλα BC και των παικτών του Νίκου Πενταζίζη για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης. Για την Καβάλα ΒC, τη διοίκηση της, όσους είναι μέσα στα αποδυτήρια της ομάδας και τον κόσμο της, o αγώνας με τους Μαχητές ήταν ο αγώνας της χρονιάς.

Δυνατό ξεκίνημα από την αρχή

Σε αγωνιστικό επίπεδο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά από την αρχή στο παρκέ προσπαθώντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Ωστόσο η νευρικότητα δεν έλειψε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά τα καλάθια να είναι μετρημένα… Στο 3′ μάλιστα οι Μαχητές ήταν μπροστά με 4-0, ενώ στις αρχές του 5′ η διαφορά των 4 πόντων δεν άλλαξε όταν το σκορ έγινε 7-3. Ο “θάνατος σου, η ζωή μου” και αυτό το γνώριζαν πολύ καλά και οι δύο ομάδες. Με καλάθι δύο πόντων οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά τους με το Νίκο Πενταζίδη να προσπαθεί να βρει τις λύσεις που έπρεπε.Η άμυνα της Καβάλα BC δέχονταν εύκολα καλάθι και η επίθεση έδειχνε να παρουσιάζει προβλήματα. Έτσι στο 7′ το σκορ έγινε 11-4, στο 8′ ήταν 13-7 και η Καβάλα BC να βρίσκει λύσεις στο αντίπαλο καλάθι. Έτσι στο 9 η διαφορά πήγε στον πόντο, 13-12 και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά, δείχνοντας τα δόντια τους αφού το σκορ έγινε 17-20. Το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμη και όλα έδειχναν, ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, έναν μεγάλο τελικό. H Kαβάλα BC έδειχνε ότι πήρε φόρα και μπήκε με το “δεξί” στη 2η περίοδο και στις αρχές της προηγήθηκε με 19-22. Στις κερκίδες οι δεκάδες καβαλιώτες φίλαθλοι, έδιναν δύναμη στους παίκτες της Καβάλα BC οι οποίοι ήθελαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Στο 18′ το σκορ έγινε 25-31 και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πάνε στα αποδυτήρια με μία τέτοια ή μεγαλύτερη διαφορά. Στα τελευταία δύο λεπτά οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, στο 19′ το σκορ έγινε, 28-33 και η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-36 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούςΣτην 3η περίοδο οι Μαχητές μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, μείωσαν αρχικά σε 33-36, στο 23′ πέρασαν μπροστά με ένα καλάθι, 38-36 και στο 24′ το σκορ ήταν 39-37. Η Καβάλα BC ήταν μαθημένη στα δύσκολα και αυτό έπρεπε να κάνει και στο υπόλοιπο του αγώνα. Στο 27′ οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά 4 πόντων, 43-39 δείχνοντας να έχουν καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Οι Μαχητές εξακολουθούσαν να ελέγχουν το παιχνίδι και να είναι μπροστά, στο 26‘ το σκορ έγινε 45-4και οι μηχανές της Καβάλα BC έδειχναν “να σβήνουν”. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 10 πόντους στο 28′ του αγώνα, 50-40 και η απογοήτευση ήταν χαρακτηριστική. Μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου η Καβάλα BC προσπάθησε να ανακάμψει, είχε εύστοχα σουτ και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-44. Στο 4ο δεκάλεπτο η Καβάλα BC έπρεπε να γυρίσει το παιχνίδι όμως και πάλι οι Μαχητές μπήκαν πιο δυνατά. Με εύστοχο σουτ 3 πόντων στο 32′ έφεραν τη διαφορά στους 10 πόντους, 54-44 και τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν για τους φιλοξενούμενους. Σε εκείνο μάλιστα το σημείο υπήρξε ένταση με τους διαιτητές και πολλά παράπονα από τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα στο 35′ τα πάντα έδειχναν ότι είχαν κριθεί. Η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους, 61-47, η επίθεση της Καβάλα BC είχε πάθει αφλογιστία και στις κερκίδες υπήρξε βουβαμάρα από τους καβαλιώτες φιλάθλους. Στο 36′ η Καβάλα BC επιχείρησε τη μeγάλη ανατροπή, πλησίασε στους 9 πόντους. 61-52 και στο 38′ το σκορ έγινε 62-54. Στα τελευταία δύο λεπτά η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους, μείωσε σε 66-61. Μάλιστα 55” πριν το τέλος είχαμε ένταση στην κερκίδα και προσωρινή διακοπή του αγώνα. Όμως τελικά η Καβάλα BC μέσα σε μεγάλη απογοήτευση έχασε το παιχνίδι από τους Μαχητές με 67-61 και υποβιβάστηκε στην Β’ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 30-36, 51-44, 67-61

Μαχητές :Χατζηκυριακίδης 2, Βελισαρίου 2,  Γερομιχαλός 14 (1),  Καλαμπάκας 14 ,Ναούμης 20 (4), Στόλης,  Δίπλαρος 4 , Τάταλης,  Τζαουάρα 11 (9 ριμπάουντ)

Καβάλα BC: Ετινόσα 7, Κελαϊδής 14(4 στα 4), Μάζουρτσακ 19 (1), Ντιαλό,  Κυριακού Κουμλέλης 5, Γκέλιος 6 (1), Μούκας, Σκλήβας 10

20 Responses to “Κρίμα και πολύ άδικο – Η Καβάλα BC στη Β’ Εθνική μετά την ήττα στα Πεύκα 67-61 – 250 φίλαθλοι στο πλευρό της”