Στο ντέρμπι μεταξύ δύο ομάδων που παλεύουν για την παραμονή τους, το απόγευμα του Σαββάτου (21/1) οι Μαχητές Δόξας Πεύκων ήταν περισσότερο επιβλητικοί και αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον παράγοντα έδρα, έφτασε στην κατάκτηση της νίκης σε βάρος της Καβάλα BC η οποία έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στο τέλος με σκορ (70-67).

Από το ξεκίνημα του το παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α2 είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται ανταγωνιστικές σε όλη τη διάρκεια του και να προσπαθούν για να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη ώστε να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη γραμμή του βαθμολογικού πίνακα. Οι παίκτες των Πεύκων ωστόσο θα πρέπει να υπογραμμίσουμε το ότι διαχειρίστηκαν καλύτερα τον αγώνα, είχαν περισσότερες επιλογές, έκαναν τα λιγότερα λάθη και τελικά πήραν τη νίκη απέναντι στην Καβάλα BC της οποίας η γενικότερη εμφάνιση μπορεί να κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα, αλλά με την εκπληκτική απόδοση στην 4η περίοδο παρά λίγο να πάρει ακόμη και την νίκη, ακόμη και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 ή 12 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας στα πρώτα λεπτά να αιφνιδιάσουν την ομάδα της Καβάλας και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν. Και αυτό γιατί προηγήθηκαν στο 2′ με (7-2) ενώ στο 3′ είχαμε διακοπή κάποιων λεπτών και ενώ το σκορ ήταν (7-4). Το σίγουρο είναι ότι η συγκεκριμένη διακοπή έβγαλε εκτός ρυθμούς τις δύο ομάδες οι οποίες μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου προσπάθησαν να βρούνε τα πατήματα τους με την μετριότητα να κυριαρχεί. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι μοιρασμένο στο 7′ το σκορ έγινε (11-9) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα των Πεύκων να δημιουργεί μία διαφορά 5 πόντων (19-14). Στην 2η περίοδο, Πεύκα και Καβάλα BC, περιόρισαν σε κάποιο βαθμό τις αδυναμίες τους και προσπάθησαν να παίξουν καλύτερο μπάσκετ σε σχέση με την εμφάνιση που πραγματοποίησαν στο 1ο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ, στο 17′ (28-23) με την ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη να αναζητεί τον καλό της εαυτό για να πλησιάσει στο σκορ στα επόμενα λεπτά. Αυτό όχο μόνο δεν το κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αλλά έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα των Πεύκων να αυξήσει τη διαφορά της. Έτσι το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (38-30) και με τους γηπεδούχους να βάζουν τις βάσεις για να πάρουν τη νίκη. Η 3η περίοδος ξεκίνησε με το ίδιο σκηνικό για τις δύο ομάδες και για τον λόγο αυτό στα πρώτα λεπτά της δεν είχαμε σημαντικές μεταβολές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Μαχητές Δόξας Πεύκων να κρατάνε το προβάδισμα στο σκορ και διαφορά ασφαλείας, στο 24′ το σκορ να είναι (44-35) και στο 27′ η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (47-37). Μέχρι το τέλος του 3ου δεκάλεπτου δεν άλλαξε κάτι αυτή ολοκληρώθηκε με (50-40). Στην 4η περίοδο όσο και αν προσπάθησαν οι παίκτες της Καβάλας, δεν άλλαξε απολύτως τίποτε, οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, στο 33′ το σκορ έγινε (56-44), και το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την ομάδα των Πεύκων να πανηγυρίζει τη νίκη δύσκολα και μάλιστα με την ψυχή στο στόμα να αναφέρουμε στο τέλος με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (70-67).

Δεκάλεπτα: 19-14, 38-30, 54-42, 70-67

ΠΕΥΚΑ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 4, Βαρδής, Βελισσαρίου 3 (1), Γερομιχαλός 16 (2), Καλαμπάκας 13, Ναούμης 12 (2), Στόλης 2, Δίπλαρος 5 (1), Τάταρης 4, Τζαουάρα 11.

ΚΑΒΑΛΑ BC (Μωσαΐδης): Αναστασάκης 4, Μανάκας 2, Μάτζουρτσακ 7, Ερεβμπενάζιε 15 (2), Κελαϊδής 11 (3), Κυριακού, Κουμλέλης 8, Γκέλιος 14 (2), Μούκας, Σκλήβας 6.