Στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος η Καβάλα bc είχε επιβληθεί του Λαυρίου στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας “Αλεεξάνδρα Δήμογλου” με τρίποντο του Κοστόφ στην εκπνοή. Το απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου (16/1) στο Λαύριο όχι μόνο πήρε ρεβάνς, αλλά… εξαφάνισε κυρίως στο β’ ημίχρονο, την αντίπαλο στο δεύτερο και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με (99-63).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη σταμάτησε στο +36 κι έφτασε ξεκούραστα στην 5η του νίκη πριν παιχτούν τα τελευταία 27,5” απέναντι στην Κηφισιά ενώ από την άλλη πλευρά το συγκρότημα του Στιβ Γιατζόγλου πλέον βρίσκεται στο 2-12 της κατάταξης και τα πράγματα, σε ότι έχει να κάνει με την υπόθεση της παραμονής έχουν δυσκολέψει ακόμη περισσότερο.

Κατέρρευσε στην 3η και 4η περίοδο

Παρά το πολύ κακό ξεκίνημα στις αρχές της 1ης περιόδου (10-2) υπέρ των γηπεδούχων στην συνέχεια οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου βρήκαν τα πατήματα τους έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και το πρώτο 10λετπο έκλεισε ισόπαλο (17-17). Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 2ο 10λεπτο με τους παίκτες της Καβάλας να έχουν καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις τις περιόδου και ταυτόχρονα να αρχίζουν να πιστεύουν ότι μπορούν να πάρουν τη νίκη μέσα στο Λαύριο παρά το γεγονός ότι το α΄ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 4 πόντους, δηλαδή (42-38). Δυστυχώς όμως η συνέχεια όχι μόνο δεν ήταν ανάλογη αλλά αποδείχθηκε καταστροφική. Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου παρουσίασε τεράστια κενά στην 3η και 4η περίοδο στην άμυνα, η επίθεση του Λαυρίου έβγαζε φωτιές και όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο τα πράγματα δυσκόλευαν για την ομάδα της Καβάλας. Οι παίκτες του Λαυρίου στις συγκεκριμένες δύο περιόδους στην κυριολεξία έκαναν πάρτι, οι παίκτες της Καβάλας είχαν χάσει σχεδόν οποιαδήποτε επαφή με το παιχνίδι και κυρίως δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα. Οι “μηχανές έσβησαν” και στο τέλος αμήχανα, στον πάγκο της Καβάλας, ο ένας κοιτούσε τον άλλο αφού η 12η ήττα στο πρωτάθλημα στενεύει ακόμη περισσότερο τα περιθώρια για παραμονή.

Οι Μπολντς και Κρουμπαλί είχαν από 16 πόντους, ο Νίξον αν κι έτοιμος μετά τον τραυματισμό του προτίμησε να μην επιστρέψει στην δράση απόψε, από την άλλη μεριά ο Κοστόφ είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έπειτα από ένα ημίχρονο-ντέρμπι το Λαύριο καθάρισε τη νίκη στην τρίτη περίοδο. Η Καβάλα… έμεινε στα αποδυτήρια και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 26-9… έπνιξαν την αντίπαλο (68-47 στο 30′). Το Λαύριο δεν χαλάρωσε στη συνέχεια και δικαιολογημένα μάλιστα και η νίκη ήρθε με… “σβηστές μηχανές”.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Γιανγκ και Κρουμπαλί ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων οι οποίοι να σημειώσουμε ότι έκαναν τη διαφορά. Ο πρώτος σταμάτησε στους 14 πόντους (6/9δίπ., 0/2τρίπ., 2/3βολ.,), ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ και έκλεψε 1 φορά σε 22:53. Από την άλλη ο Ουσμάν Κρουμπαλί σε 22:53 είχε 16 πόντους με 5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μπολντς κάρφωσε (48-44) κι έδωσε την… ώθηση και βέβαια την ψυχολογία στο Λαύριο να τρέξει επιμέρους σκορ 26-3 μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου (72-47)!

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Λαύριο τη σημαντική νίκη που το απομακρύνει κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη πλευρά η Καβάλα το πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Καβάλα πρέπει να… σβήσει το δεύτερο ημίχρονο και να συγκεντρωθεί στο δύσκολο έργο της παραμονής που μετά την ήττα από το Λαύριο γίνεται ακόμη δυσκολότερο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63

Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 15 (2/3δίπ., 3/3τρίπ., 2/3βολ., 2ριμπ., 1ασ.), Γιανγκ 14 (6/9δίπ., 0/2τρίπ., 2/3βολ., 6ριμπ., 9ασ.), Κρουμπαλί 16 (5/5δίπ., 6/6βολ., 5ριμπ., 1ασ.), Σακελλαρίου 5 (2/4δίπ., 0/3τρίπ., 1/4βολ., 2ριμπ., 2ασ.). Περράκης 3 (1/3τρίπ., 1ριμπ.), Γιαννακόπουλος 5 (1/3δίπ., 3/4βολ., 1ριμπ.), Καλκαμανάκης 4 (2/2δίπ., 3ριμπ.), Χαμιλτόν 9 (0/2δίπ., 3/4τρίπ.), Μπάρλος 9 (14δίπ., 1/2τρίπ.), Καπώνης 3 (1/1τρίπ.), Μπέμπης, Μπολντς 16 (4/8δίπ., 2/5τρίπ., 5ριμπ.).

Καβάλα (Γιατζόγλου):
    Κρομά 10 (5/10δίπ., 3ριμπ.), Γουίλιαμς 11 (5/10δίπ., 3ριμπ.), ΜακΚί 6 (3/8δίπ.), Λέιζερ 7 (3/5δίπ., 3ριμπ.), Τόμας 4 (2/3δίπ.), Ταπούτος 6 (3/5δίπ., 0/1τρίπ., 7ριμπ., 1ασ. σε 27:34), Γιαννακίδης 3 (1/1τρίπ., 1ριμπ.), Κοστόφ 12 (5/8δίπ., 0/2τρίπ., 2/3βολ., 3ριμπ., 2ασ.), Καλαϊτζίδης 4 (2/3δίπ., 1ασ.), Λιβας, Δεμερτζης.