Tην 4η ήττα της, στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Basket League γνώρισε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας το απόγευμα του Σαββάτου (7/11) από την ΑΕΚ που επικράτησε της ομάδας του Γιάννη Τζήμα με 80-72 στο ΟΑΚΑ.

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να επιστρέφει στις «διπλές» εμφανίσεις του (13π., 11ριμπ.) και τον Χέρστον να τελειώνει με 16 πόντους η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη. Εκείνο πάντως το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι σε καμία περίπτωση, η ΑΕΚ δεν έθελξε με την απόδοσή της στο ΟΑΚΑ όπου φιλοξένησε την ομάδα του Γιάννη Τζήμα, ωστόσο πήρε ακόμα μία νίκη και έχει πλέον το απόλυτο στα πρώτα της πέντε παιχνίδια παραμένοντας στην κορυφή. Στην πρώτη περίοδο παίχτηκε ελεύθερο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, η ΑΕΚ είχε αποτελεσματικότητα στην επίθεση και προηγήθηκε 27-21. Παρόλα αυτά, στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα μείωσε σε 45-42, αφού ανέβασε αισθητά την απόδοση της. Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα περιόρισαν τα αμυντικά λάθη, είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με την ολοκλήρωση του “έκλεισε την ψαλίδα” στους 3 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος και ειδικότερα στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο το παιχνίδι από την ομάδα της Ένωσης. “Έχτισαν” μία διαφορά 8 πόντων και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ατενίζουν το υπόλοιπο του αγώνα με πιο αισιόδοξο μάτι. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 4η περίοδο, η ομάδα της ΑΕΚ έδειξε ξανά καλύτερο πρόσωπο και καθάρισε το παιχνίδι επικρατώντας 80-72. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Χέρστον με 16 πόντους, ενώ από κοντά ήταν οι Μιλόσεβιτς (14), Μαυροκεφαλίδης (13) και Σάκοτα (12).

Τα δεκάλεπτα:28-21, 45-42, 64-56, 80-72

ΑΕΚ:Σάκοτα 12 (2), Χέρστον 16, Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Κάρτερ 2, Γουόρεν 8, Ανοσίκε, Παπαντωνίου 3, Μιλόσεβιτς 14 (1), Σκραμπ 3 (1), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (1).

ΚΑΒΑΛΑ: Φαν ντερ Μαρς 4, Κοστόφ 16 (2), Τζόουνς 20 (2), Καλαϊτζίδης 4, Ρόμπινσον 8 (1), Κεμπ 2, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7 (1), Γκέλιος, Λίβας 3 (1), Βάργας 6.