Σε ένα παιχνίδι απαγορευμένο για καρδιακούς, με πολλές συγκινήσεις και φινάλε δραματικό η Ένωση Καβάλας το απόγευμα του Σαββάτου (10/10), στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Basket League, νίκησε το Λαύριο στο κλειστό της Καλαμίτσας” και μπήκε με το “δεξί” στις νέες αγωνιστικές υποχρεώσεις της.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις και σίγουρα οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα το καλό το κρατούσαν για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ για περίπου 27′ λεπτά, δικαιολογημένα θα λέγαμε. Έπαιξαν καλή άμυνα απέναντι στην ομάδα της Καβάλας, είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση αλλά οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα, αποδείχθηκε ότι είχαν περισσότερα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα. Σιγά σιγά προς το τέλος της 3ης περιόδου η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και αφού “ροκάνισε” την διαφορά που “έχτισαν” οι φιλοξενούμενοι, στο τέλος της 4ης περιόδου, με πρωταγωνιστή τον Κοστόφ πήρε την σπουδαία νίκη. Μία νίξη πανάξια, η οποία βάζει τις νίκες για καλύτερη συνέχεια.

To χρονικό της μεγάλης ανατροπής

Η ομάδα του Λαυρίου ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και την πρώτη περίοδο, σε αντίθεση με τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα που ήταν νευρικοί και έψαχναν τα πατήματα τους στο παρκέ της Καλαμίτσας. Μάλιστα 5′ και 21” το Λαύριο “έχτισε” μία διαφορά 8 πόντων, (4-12) αναγκάζοντας μάλιστα τον προπονητή της Καβάλας Γιάννη Τζήμα να πάρει το πρώτο ταιμ άιιυτ. Οι εντολές της τεχνικής ηγεσίας των γηπεδούχων έπιασαν τόπο κατά κάποιο τρόπο, αφού η γηπεδούχοι μείωσαν αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες επιλογές σε άμυνα κυρίως δε στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας “χτίσει” μία διαφορά 11 πόντων δηλαδή, 15-26. Στη 2η περίοδο οι παίκτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, βελτίωσαν την άμυνα τους και 7’02’ πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου το σκορ ήταν 20-26. Ωστόσο η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε μέχρι που να ολοκληρωθεί η 2η περίοδος. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τους παίκτες της Καβάλας μακριά από το καλάθι τους, ωστόσο στα τελευταία 3 λεπτά της 2ης περιόδου οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα που ανέβασαν ρυθμούς, έδειξαν μεγαλύτερο πάθος και ωριμότητα και κατά συνέπεια το αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο 31-35, άφηνε πολλά περιθώρεια στην ομάδα της Καβάλας να δει με πιο αισιόδοξο μάτι το υπόλοιπο μισό του αγώνα. Στην επανάληψη και ειδικότερα στα πρώτα λεπτά της η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά και στο 7′ και 42” η ομάδα του Γιάννη Τζήμα μείωσε στον πόντο με 2 καλάθια του Κέμπ, 34-35. Οι κερκίδες του κλειστού της Καλαμίστας πήραν “φωτιά” αλλά με ένα σερί 0-4 για τους φιλοξούμενους στο 6′ και 12” πριν από το τέλος της 3ης περιόδου το αποτέλεσμα ήταν 34-39. Η αντίδραση από πλευράς των παικτών της Καβάλας συνεχίστηκε μέχι το τέλος του 3ου δεκάλεπτου, στο 3′.16” το αποτέλεσμα ήταν 42-43, στο 2′ και 38” η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα 44-43 και τα πρώτα 30′ του αγώνα ολοκληρώθηκαν με το αποτέλεσμα να είναι 46-47. Κατά συνέπεια η 4η περίοδος δικκαιολογημένα όλοι πίστευαν ότι θα είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, όπως τελικά έγινε. Δικαιώθηκαν απόλυτα αφού στο 5′ και 23” πριν το τέλος το αποτέλεσμα ήταν 56-56 και το παιχνίδι άριζε από την αρχή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, η μπάλα “έκαιγε” στα σουτ από την περιφέρεια και όλα έδειχναν ότι όποια ομάδα ήταν πιο ψυχραμοι αυτή θα έπαιρνε τη νίκη. Στο 4′.10” με δύο έυστοχες βοές του Ταπούτου η Καβάλα πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ 58-56, ενώ στο 1′ και 22′ πριν από το τέλος του δραματικού αγώνα ο Ντίξον με ένα έμεσο τρίποντο έκανε το 63-64. Οι δύο προσωπικές του Κρουμπάλι 13” πριν από το τέλος του δραματικού αγώνα, αν ήταν εύστοχες τότε τα πράγματα θα δυσκόλευαν αρκετά την ομάδα της Καβάλας για να πάρει τη νίκη, αλλά η τύχη ήταν με το μέρος της Ένωσης. Άστοχη η πρώτη, άστοχη και η δεύτερη βολή και στα 8 τελευταία δευτερόλεπτα οι πάικτες του Γιάννη Τζήμα κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Ο Κοστόφ, είχε “κρύο αίμα’”, ήταν εύστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε και το ταμπλώ 0.5” πριν από το φινάλε έγραφε 68-66. Δεν άλλαξε απολύτως τίποτε και η τελευταία κόρνα της Γραμματείας βρήκε τον Γιάννη Τζήμα να σφίγγει τις γροθιές του και τους καβαλιώτες φιλάθλους των οποίων η παρουσία όταν χρειάστηκε ήταν δυναμική, να πανηγυρίζουν μία πολύ σπουδαία νίκη, αγχωτική βέβαια αλλά ωστόσο πέρα για πέρα δικαιότατη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 31-35, 46-47, 68-66.

Καβάλα (Τζήμας): Γκόρντον 7(1), Κοστόφ 17(7/8β., 2/5διπ., 2/4τρ.), Κεμπ 15(1/2β., 7/11διπ., 8 ριμπ.), Βαν Ντερ Μαρς 2, Ταπούτος 20(8/8β., 3/11διπ., 2/7τρ.), Σταμπουλής, Βάργκας, Δεμερτζής, Μέντλιν 5(1), Καλαϊτζίδης 2.

Λαύριο (Σερέλης): Γιαννακόπουλος 12(3/4διπ., 2/3τρ.), Νίξον 5, Μπάρλος 14(3/4β., 1/5διπ., 3/6τρ.), Γιανγκ 11(4/8διπ., 1/3τρ.), Κρουμπαλί 10(0/2β., 5/8διπ., 10ριμπ.), Περράκης 4, Νικολακόπουλος 3(1), Κακλαμανάκης, Έβανς 2, Σακελλαρίου 5(1).