Στην «κόλαση» του κλειστού της Λιβαδειάς, σε ένα κλίμα που ήταν ιδιαίτερα εχθρικό και «πολεμικό», η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, υποχρεώθηκε σε ήττα σήμερα Σάββατο (25.4) από την ομώνυμη ομάδα με σκορ (88-73), για την 24η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας. Αυτό είναι λοιπόν το Ελληνικό μπάσκετ εν έτη 2015, να το χαίρεστε και κυρίως να είσαστε υπερήφανοι!!! για τα έκτροπα που σημειώθηκαν στο γήπεδο της Λιβαδειάς.

Μία ήτα η οποία προήλθε λόγω της τεράστιας ψυχολογικής αλλά και σωματικής πίεσης που άσκησαν οι φίλαθλοι της Λειβαδιάς, σε βάρος των μελών της αποστολής της Ένωσης με αποκορύφωμα την διακοπή για μισή ώρα και πλέον στην ανάπαυλα του αγώνα, αφού στο κλειστό της πόλης επικρατούσε «ζούγκλα» από τους φιλάθλους. Να σημειώσουμε παράλληλα ότι σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα οι διαιτητές του αγώνα απείλησαν με οριστική διακοπή του αγώνα, αν δεν ηρεμήσει η κατάσταση και δεν εκκενωθεί το γήπεδο.

Διακοπή και τεταμένη ατμόσφαιρα

Το παιχνίδι όπως άλλωστε αναμένονταν και αυτό γιατί, μπορεί η ομάδα του Γιάννη Τζήμα να ήταν αδιάφορη βαθμολογικά αφού έχει εξασφαλίσει την άνοδος της στην Α1, όμως απέναντι είχε την ομάδα της Λιβαδειάς η οποία «καίγονταν» για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα από νωρίς οι φίλαθλοι της Λιβαδειάς έδειξαν τις «αγνές» τους διαθέσεις προσπαθώντας με κάθε τρόπο να επηρεάσουν αρνητικά την απόδοση των παικτών του Γιάννη Τζήμα. Σε αγωνιστικό επίπεδο ήταν εμφανές με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου το καλό μπάσκετ που ήθελαν να παίξουν οι δύο ομάδες, χρονικό διάστημα όπου οι εναλλαγές στο σκορ μεταξύ των δύο αντιπάλων ομάδων, απέδειξαν τη διάθεση τόσο της Λιβαδειάς όσο και της Ένωσης, να παίξουν καλό μπάσκετ, να προσφέρουν καλό θέαμα για να πάρουν τη νίκη που ήθελαν για ωστόσο για διαφορετικούς όμως λόγους. Οι δύο ομάδες στην 1η περίοδο του αγώνα έπαιξαν θεαματικό μπάσκετ, κοίταξαν περισσότερο τις επιθέσεις τους και λιγότερο τις άμυνες τους και με την όρεξη που διέκρινε τους παίκτες τους, η ποιότητα του μπάσκετ που έπαιξαν ήταν πέρα για πέρα ικανοποιητική. Έτσι με την ολοκλήρωση ενός αμφίρροπου πρώτου δεκάλεπτου η ομάδα του Γιάννη Τζήμα ήταν μπροστά στο σκορ με (22-24). Όμως και την 2η περίοδο η αποφασιστικότητα που διέκρινε γηπεδούχους και φιλοξενούμενους ήταν εμφανής περισσότερο όμως τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα. Η ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, συνέχιζε να παίζει ελεύθερο και πολύ καλό μπάσκετ, έβρισκε ελεύθερους διαδρόμους εύκολα στο αντίπαλο καλάθι και στο 15’ του αγώνα συνέχιζε να είναι μπροστά στο σκορ με (30-31). Οι παίκτες της Ένωσης είχαν πολύ καλό ρυθμό στη συνέχεια, πρόσεξαν περισσότερο τα αμυντικά τους καθήκοντα, έδειξαν πολυφωνία στην επίθεση και ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το α’ ημίχρονο, αφού «έχτισαν» μία διαφορά 7 πόντων με την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου (37-43). Βέβαια τίποτε δεν είχε κριθεί, αυτό ήταν το μόνο σίγουρο και τούτο γιατί στο «στρατόπεδο» της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, περίμεναν τη αντίδραση της Λιβαδειάς στην 3η περίοδο. Όμως η αντίδραση για τους γηπεδούχους δεν ήρθε σε αγωνιστικό επίπεδο, αλλά από πλευράς την ηλεκτρισμένης και ιδιαίτερα καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι της Λιβαδειάς. Τα έκτροπα είχαν την τιμητική τους, η κατάσταση είχε φτάσει σε βαθμό επικίνδυνο, δεν υπήρχε κανένα ίχνος ηρεμίας αλλά αντίθετα το κλίμα ήταν ιδιαίτερα εχθρικό και «πολεμικό» για την ομάδα της Καβάλας από τους φιλάθλους της Λιβαδειάς. Μάλιστα είχαμε μία διακοπή για την έναρξη της 3ης περιόδου περίπου μισής ώρας για να ηρεμήσουν τα πνεύματα ενώ οι διαιτητές του αγώνα απείλησαν με οριστική διακοπή του αγώνα, αν δεν ηρεμήσει η κατάσταση και δεν εκκενωθεί το γήπεδο. Τελικά η 3η περίοδος ξεκίνησε με τα κόπων και βασάνων και η ψυχολογική πίεση που υπήρξε σε βάρος της αποστολής της Ένωσης από τους φιλάθλους της Λιβαδειάς, είχε ως αποτέλεσμα να επηρεάσει αισθητά τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα. Μάλιστα πρώτα 3 λεπτά της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-0, έφεραν το παιχνίδι «τούμπα» και προηγήθηκαν με (47-43) στο 23’ του αγώνα. Όμως οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, πείσμωσαν, έδειξαν ότι διέθεταν τεράστια ψυχολογικά και αγωνιστικά αποθέματα και με το τέλος της πήραν «κεφάλι» και πάλι στο σκορ κλείνοντας τα 30’ του αγώνα με σκορ (59-60). Η 3η περίοδος δεν ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για της ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση και στο 33’ προηγήθηκαν με (67-65). Η ψυχολογική όμως πίεση προς τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα όμως δεν τους άφησε πολλά περιθώρια για να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και πάλι, μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο 36’ του αγώνα οι παίκτες της Λιβαδειάς «έχτισαν» μία διαφορά 9 πόντων (77-68), στο 38’ 42’’ το σκορ ήταν (84-71) και το τέλος του αγώνα που τα είχε όλα, τους βρήκε «υπερήφανους!!!» να πανηγυρίζουν για την κατάκτηση της νίκης σε βάρος της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας με (88-73). Μπράβο σας. Να σας χαίρεται το Ελληνικό μπάσκετ!!!

Δεκάλεπτα: 22-24, 37-43, 59-60, 88-73

Λιβαδειά (Οικονόμου): Χοτζολάρι, Βουκαντίνοφ 26, Τερματζίδης, Λιόντος, Βεσκούκης 8, Γκαγκαλούδης 23, Μαράντος 8, Ματζιώρης, Σταύρου, Γιανναλέτσος 5, Δημητριάδης 18.

Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Κρστέφσκι 6, Καράμπουλας 22, Τότσιος 14, Καλαμπάκας, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3, Αγγελακόπουλος 7, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 14, Καλαϊτζίδης 5.

Η Ερχόμενη – 25η αγωνιστική

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας περιλαμβάνει τα εξής ζευγάρια: