Θετικό πέρα για πέρα κρίνεται το φιλικό τέστ που πραγματοποίησε το απόγευμα της Πέμπτης (16/4) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας με τον Άρη Θεσσαλονίκης στην Καλαμίτσα. Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα, που ξεκούρασε τον Κρστέφσκι ενόψει του αγώνα με το Ψυχικό το Σάββατο (17.00’), στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκόρ και προηγήθηκε τόσο στο πρώτο, όσο και το δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας στο ημίχρονο με +8.

Στην επανάληψη έκανε ένα άσχημο ξεκίνημα στο 3ο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω το σκορ στα πρώτα 6′ της τρίτης περιόδου. Με καλή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα (είχε 7 στα 8), πέρασε με 35-39 στο 26′, με ένα επιμέρους σκορ 3-15. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 43-43, με εύστοχες βολές εκατέρωθεν του Χαρίση και του Καλαιντζίδη. Πόντο-πόντο κύλησε και το 4ο δεκάλεπτο με την Καβάλα να προηγείται 51-49, όμως ο εκπληκτικός Τόμας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 55-58 και ο Μούρτος με ένα δικό του το 55-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-24, 43-43, 55-61.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας: Τότσιος 7, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3(1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 13, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 6, Καράμπουλας 15 (1).

Άρης Θεσσαλονίκης: Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 21 (7), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 6, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 17 (1), Νέιμικ, Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2.