«Παράσταση» για ένα ρόλο είχαμε σήμερα Σάββατο (7/3) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, μπροστά στο κοινό του να φτάνει σε μία ακόμα νίκη, την 12η συνεχόμενη στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, αυτήν την φορά σε βάρος του Φίλιππου Βέροιας με σκορ (69-59). Ήταν μία νίκη σχετικά εύκολη αλλά πέρα για πέρα δικαιότατη για την ομάδα του Γιάννη Τζήμα η οποία όποτε χρειάστηκε έδειξε τις αρετές της σε άμυνα και επίθεση και αυτί είχε ως αποτέλεσμα, η κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας να έρθει πέρα για πέρα φυσιολογικά.

Συμπερασματικά να τονίσουμε ότι οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα με τα κέφια που είχαν κατά διαστήματα δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και πλέον με τη νίκη σε βάρος του Φίλιππου Βέροιας η πόρτα της ανόδου στα «σαλόνια» του Ελληνικού μπάσκετ άνοιξε για τα καλά.

Εύκολο απόγευμα χωρίς προβλήματα

Γενικότερα εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι στην αναμέτρηση που έδωσε η ομάδα της Ένωσης με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας αντιμετώπισε ελάχιστα προβλήματα. Είχε πολυφωνία στην επίθεση, κράτησε με καλή άμυνα τους παίκτες του Φίλιππου Βέροιας μακριά από το καλάθι της και γενική να τονίσουμε ότι το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα έφτασε σε μία άνετη νίκη. Μάλιστα η κατάκτηση του 12ου συνεχόμενου ροζ φύλλου αγώνα οδηγήθηκε με τις βάσεις να μπαίνουν στην 1η περίοδο. Πιο συγκεκριμένα στα πρώτα 10΄ του αγώνα είχαμε «παράσταση για έναν ρόλο» με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου», ώστε να φτάσουν στην άνετη επικράτηση. Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα δημιούργησαν τις καλύτερες προϋποθέσεις στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 1η περίοδος να ολοκληρωθεί με το σκορ να είναι (23-6). Το σκηνικό δεν άλλαξε και στην 2η περίοδο του αγώνα. Οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας συνέχισαν να αποδίδουν πολύ καλό μπάσκετ, εύκολα έφταναν στο αντίπαλο καλάθι ενώ από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Φίλιππου Βέροιας με δυσκολία προσπαθούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Έτσι το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (41-24). Η διαγραφόμενη νίκη, για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έριξε τους ρυθμούς των παικτών του Γιάννη Τζήμα στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες της Βέροιας να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους, να πετύχουν εύκολα καλάθια και στο 26΄ το σκορ ήταν (47-36). Όμως η διαφορά δεν «ψαλιδίστηκε» μέχρι που να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος μιας και οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα εκ νέου ανέβασαν στα τελευταία λεπτά και πάλι τους ρυθμούς τους. Στο 28΄ το αποτέλεσμα ήταν (52-37) και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας 12 πόντων και το σκορ να είναι (54-42). Με βάση το συγκεκριμένο αποτέλεσμα και με βάση την εικόνα των δύο ομάδων μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου τίποτε δεν έδειχνε ικανό για να ανατρέψει τα σχέδια των παικτών του Γιάννη Τζήμα για την κατάκτηση μίας ακόμη νίκης. Στην 4η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ και στο 34΄ το αποτέλεσμα ήταν (59-49). Ήταν θέμα χρόνου η κατάκτηση μίας ακόμη νίκης για τον καβαλιώτικο σύλλογο με τους φιλάθλους να επιβραβεύουν τις προσπάθειες των παικτών του Γιάννη Τζήμα, είτε σε ομαδικές είτε και σε ατομικές τους πρωτοβουλίες όταν έφταναν με επιτυχία στο αντίπαλο καλάθι. Στο 37΄ η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο με το σκορ να είναι (67-53) και όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους. Έτσι η τελευταία κόρνα της γραμματείας στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου», βρήκε φιλάθλους, Διοικούντες, μέλη της τεχνικής ηγεσίας και παίκτες να πανηγυρίζουν την κατάκτηση μίας ακόμη σημαντικής νίκης αυτήν την φορά σε βάρος του Φίλιππου Βέροιας με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (69-59).

Διαιτητές: Παφίλης, Παπαγερίδης, Θεοδώρου.
    Δεκάλεπτα: 23-6, 41-24, 54-42, 69-59.
    Καβάλα (Τζήμας): Κρστέφσκι 3, Καράμπουλας 12 (1), Τότσιος 7, Καλαμπάκας 6, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 9 (3), Αγγελακόπουλος 2, Παπαρέγκας 5 (1), Γκέλιος 5 (1), Χαρισμίδης 7, Βελισσαρίου 3 (1), Καλαϊτζίδης 8 (2).
    Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής, Μάρτινς 6, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1), Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 3, Γκιουλέκας 3, Κασαμπαλής 7, Αργύρης 5 (1), Τριχόπουλος 9 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 11 (1).

Α2 κατηγορία – 18η αγωνιστική

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Η επόμενη – 19η αγωνιστική

Ένα ακόμα συνεχόμενο παιχνίδι εντός έδρας ακολουθεί για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας για την ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας αυτό με τον Εθνικό και αναλυτικά τα ζευγάρια τα οποία θα συναντηθούν είναι τα εξής: