Μεγάλη κερδισμένη της 12ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας ήταν η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας που μετά το στραβοπάτημα του Ψυχικού βρέθηκε ένα βαθμό μόλις πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Από την αρχή φάνηκε ότι όσο και να προσπαθούσε η ομάδα της Αμαλιάδας δεν θα κατάφερνε να εμποδίσει τον ρου του αγώνα. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα βρισκόταν λίγους πόντους πίσω από την Καβάλα που με κάθε τρόπο κρατούσε το σκορ. Καραποστόλου και Τότσιος με τα καλάθια που πέτυχαν κρατούσαν την διαφορά και μόνο στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του Κόροιβου κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ, στο σημείο εκείνο όμως οι παράγοντες αποφάσισαν να εμποδίσουν την ομάδα τους να περάσει μπροστά.

Οι διαμαρτυρίες τους για ένα φάουλ προκάλεσαν την επιβολή τεχνικής ποινής και έτσι οι παίκτες της Ένωσης εκτέλεσαν τέσσερις επιτυχημένες βολές και πήραν την μπάλα στην κατοχή τους. Έτσι ξέφυγαν και πάλι μπροστά στο σκορ. Η διαφορά διευρυνόταν όσο περνούσε η ώρα, στο ημίχρονο η Ένωση είχε πετύχει 56 πόντους και ο Κόροιβος 41 ενώ με την λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 93-71. Αρκετά παράπονα υπήρξαν από την κερκίδα για την διαιτησία, από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες της Ένωσης φορτώθηκαν με αρκετά φάουλ, όμως τα σφυρίγματα δεν κατάφεραν να αναχαιτίσουν τους παίκτες της Ένωσης που είχαν στο πλευρό τους πάρα πολλούς οπαδούς που στήριξαν την ομάδα.

Δεκάλεπτα: 29-23, 56-41, 67-53, 93-71

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 6, Μαρμαρινός 4, Τότσιος 22 (2), Καλαμπάκας 8 (1), Κατσαρές 8, Καραποστόλου 18 (4), Αγγελακόπουλος 9 (1), Καραθανάσης 3 (1), Βελισσαρίου 5 (1), Καλαϊτζίδης 10 (1)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 12 (2), Καρύδας 6 (1),Γκιουλέκας 9 (3), Θανόπουλος, Κακλαμάνος 10 (2), Στυλιανού 18 (3), Χαρισμίδης 6 , Γαλιωτος 6, Τσόσιτς 4