Πέντε (5) αναμετρήσεις διεξήχθησαν σήμερα Τετάρτη (2/10) για την 4η δόση της α΄ φάσης του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας με 12 ομάδες μέχρι τώρα να έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στη σημαντικότερη αναμέτρηση η οποία πραγματοποιήθηκε για την 4η δόση του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, στο γήπεδο των Λιμεναρίων, η τοπική Αναγέννηση υποδέχθηκε τον Θεαγένη Θάσου και πίηε την πρόκριση με το εντυπωσιακό σκορ (4-2).

Στο γήπεδο του Ξεριά ο τοπικός Πανιώνιος υποδέχθηκε τον Ηρακλή Καβάλας και γνώρισε την συντριβή με σκορ (1-5) με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη πρόκριση εύκολα ενώ στο γήπεδο του Μυρτοφύτου που έγινε η έκπληξη, ο τοπικός Ηρακλής «διασταύρωσε τα ξίφη του» με τον Κεραυνό Πέρνης. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε ισόπαλη (2-2) όπως και η παράταση (4-4) και την πρόκριση πήραν οι γηπεδούχοι με (14-13) . Την ίδια ώρα στο γήπεδο της Νέας Καρυάς, ο τοπικός Εθνικός νίκησε δύσκολα τον Κεραυνό Ελευθερών με (1-0) ενώ οι Μυρμιδόνες Καβάλας έκαναν την έκπληξη απέναντι  στον Βύρωνα, τον οποίον και απέκλεισαν στα πέναλτι. Να τονίσουμε ότι οι 12 ομάδες οι οποίες έχουν «σφραγίσει» μέχρι τώρα το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης είναι οι εξής: Δόξα Λυδίας, Μακεδονικός Αμισιανών, Δόξα Θεολόγου, Α.Ε. Πιερέων, Ασπίδα Πολυστύλου, Α.Ε. Καβάλας, Μ.Α. Αντιφιλίππων, Α.Ο. Ποταμιάς, Απόλλων Χρυσοχωρίου, Γέροντας, Χελιδόνια και Δόξα Αμυγδαλεώνα.

Το πανόραμα της α΄ φάσης

του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καβάλας

Αναλυτικά όλο το πανόραμα την α΄ φάση του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καβάλας του φετινού θεσμού του κυπέλλου Καβάλας έχει ως εξής:

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Θεαγένης 4-2

Ηρακλής Μυρτοφύτου-Κεραυνός Πέρνης (2-2) κανονική Διάρκεια- παράταση (4-4)- πέναλτυ (14-13)

Πανιώνιος Ξεριάς-Ηρακλής Καβάλας 1-5

Νέα Καρυά-Κεραυνός Ελευθερών 1-0

Μυρμιδόνες Καβ.-Βύρων Καβάλας (0-0) κανονική Διάρκεια – παράταση (1-1) – πέναλτι (4-3)