Τη μεγάλη ανατροπή πέτυχε ο Α.Ο.Κ. σήμερα Τετάρτη (15/5) στο Δημοτικό γήπεδο της Καλλιθέας και στην αναμέτρηση κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με (2-0), στο τελευταίο 10λεπτο του παιχνιδιού όχι μόνο μείωσε τη διαφορά αλλά στο τέλος οι «Αργοναύτες» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας με σκορ (2-2) μετά από μία παλικαρίσια εμφάνιση. Ένα αποτέλεσμα το οποίο σε γενικές γραμμές μάλλον αδικεί τους «Αργοναύτες» οι οποίοι είχαν μερικά, πολύ καλά διαστήματα στο ενεργητικό τους και παρά τις απουσίες των Τριποτσέρη, Αποστολίδη και Πάτο άξιζαν κάτι καλύτερο.  Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο 45λεπτο το συγκρότημα του Νίκου Καραμπετάκη λόγω της απουσίας του Γιώργου Μαραντά στη Σιόν της Ελβετίας, έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο, σε καμία περίπτωση δεν κλείστηκε στα καρέ του με τους παίκτες της Ελαφράς Ταξιαρχίας του Βορρά να προσπαθούν για το καλύτερο.

Το φιλμ του αγώνα

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφεται στο 3΄ όταν η ομάδα της Καβάλας εκτέλεσε κόρνερ, αλλά σε ετοιμότητα οι αμυντικοί της Καλλιθέας απομάκρυναν τον κίνδυνο. Στο 8΄ είχαμε το δυνατό σουτ του Μαρουκάκη αλλά η μπάλα θα φύγει αρκετά μέτρα άουτ από τα δοκάρια του Σουλογάνη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μονοκόμματο σουτ του Χλωρού έξω από τη μεγάλη περιοχή της Καλλιθέας, η μπάλα θα φύγει μόλις άουτ. Στο 21΄ ο Αράγια βρήκε με έξυπνη κάθετη πάσα τον Ατματσίδη, αυτός μέσα από την περιοχή της Καβάλας και πλάγια δεξιά θα πιάσει το σουτ, θα αποκρούσει προσωρινά ο Σουλογάνης και στην νέα προσπάθεια του Ντακόλ, ο Μαραγκός θα βάλει το σώμα του έξυπνα για να φύγει η μπάλα κόρνερ. Στο 23΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, με το άψογο πλασέ του Ντακόλ, μετά από την ασίστ του Αράγια ο οποίος έγραψε το (1-0). Στο 25΄ ο Πλιάγκας από τα δεξιά εκτέλεσε φάουλ αλλά η κεφαλιά του Κάργα εξουδετερώθηκε προσωρινά από τον τερματοφύλακα Θεολόγου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Χλωρός έπιασε ανάποδο ψαλίδι για να φύγει η μπάλα άουτ. Στο 32΄ και μετά την πάσα του Πλιάγκα, ο Μπρατσιάνι έβγαλε παράλληλη σέντρα όμως ο Θεοδωρίδης δε βρήκε τον βηματισμό που ήθελε για να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία. Στο 37΄ είχαμε τον ωραίο συνδυασμό μεταξύ των Κοτίτσα, Μπρατσιάνι και Θεοδωρίδη. Ο τελευταίος έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Κατσούλης που ήταν καλά τοποθετημένος, «φρέναρε» την προσπάθεια του παίκτη της Καβάλας. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 48΄ οι γηπεδούχοι «ζευγάρωσαν» τα τέρματά τους. Τότε είχαμε την έξυπνη σέντρα μέσα στην καρδιά της άμυνας της Καβάλας, ο Αρβανίτης πετάχτηκε, πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το σώμα του Κάργα και κατέληξε στα δίχτυα του Σουλογάνη για να γίνει το (2-0). Στο 50΄ είχαμε το κόρνερ από τον Αράγια αλλά η κεφαλιά από τον Ντακόλ από το ύψος του πέναλτι έφυγε έξω από τα δοκάρια του Σουλογάνη. Στο 58΄ ο Πλιάγκας από τα αριστερά βρήκε με ωραίο τρόπο τον Παπαδόπουλο ο οποίος περίπου 5 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Καλλιθέας έπιασε δυνατό ευθύβολο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από τα δοκάρια του Κατσούλη. Στο 62΄ μετά τη σέντρα του Πλιάγκα ο Χλωρός έπιασε καρφωτή κεφαλιά για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας Κατσούλης. Στο 63΄ είχαμε κλασσική ευκαιρία για την Καλλιθέα όταν ο Ντακόλ από το ύψος της μικρής περιοχής και ανενόχλητος έπιασε σουτ αλλά η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ. Στο 68΄ το σουτ του Μαρουκάκη μέσα από την περιοχή βρήκε την τελευταία στιγμή το σώμα του Μαραγκού και κατέληξε κόρνερ. Στο 76΄ ο Αράγια βρήκε ωραία τον Μαρουκάκη, αυτός έκανε το γύρισμα όμως ο Ντακόλ από ιδιαίτερα ευνοϊκή θέση δεν πρόλαβε για λίγο να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της Καβάλας. Οι «Αργοναύτες» με τη συμπλήρωση του 79΄ μείωσαν το σκορ σε (2-1) και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Τότε ο Ντόσης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Χλωρός έπιασε κεφαλιά ψαράκι και ο Α.Ο.Κ. μείωσε σε(2-1). Στις καθυστερήσεις του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 93΄ ο Α.Ο.Κ. έκανε τη μεγάλη ανατροπή, ισοφάρισε σε (2-2) και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας. Τότε ο Κάργας πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντόση και στην κυριολεξία «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα του Κατσούλη. Μάλιστα στο συγκεκριμένο κόρνερ να σημειωθεί ότι στη μεγάλη περιοχή της Καλλιθέας είχε ανέβει και ο τερματοφύλακας Σουλογάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο διαιτητής της αναμέτρησης Παναγιώτης Βουράνης της Ε.Π.Σ. Λέσβου και οι βοηθοί του Σταύρος Λαμίας και Σοφία Αθανασοπούλου της Ε.Π.Σ. Μεσσηνίας. 4ος διαιτητής αγώνα ήταν ο Γεώργιος Μπλάνας από την ίδια Ένωση και παρατηρητής διαιτησίας ο Νικόλαος Αγαδάκος της Ε.Π.Σ. Πειραιά. Κίτρινες κάρτες από πλευράς της Καλλιθέας αντίκρισαν οι Χριστοφιλέας, Κατσικογιάννης και από την Καβάλα ο Παγώνης.

Μπροστά στην παραπάνω διαιτητική τριάδα οι δύο αντίπαλες ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:

Καλλιθέα (Λύσσανδρος Γεωργαμλής): Κατσούλης, Αράγια (90′ Φουτσίνι), Φαγιέ, Θεολόγου, Ντακόλ, Ατματσίδης, Κατσικογιάννης, Μαρουκάκης (80΄ Τρεκαρίτσι), Αρβανίτης, Βιγιαρέχο, Χριστοφιλέας (73΄ Σεμπέκος).

Καβάλα (Νίκος Καραμπετάκης): Σουλογάνης, Παγώνης, Κάργας, Κοτίτσας (63΄ Ντομί), Ντουτσαρίδης, Ρεβυθόπουλος, Μαραγκός, Πλιάγκας, Χλωρός, Μπρατσιάνι (72΄ Ντόσης), Θεοδωρίδης (46΄ Παπαδόπουλος).

Τα παραλειπόμενα της αναμέτρησης

***Με πορτοκαλί εμφάνιση αγωνίστηκε η ομάδα της Καβάλας ενώ η ομάδα της Καλλιθέας με μπορντό και γαλάζιο σορτσάκι.

***Περίπου 100 με 150 άτομα παρακολούθησαν την αναμέτρηση εκ των οποίων οι 30 ειναι Καβαλιώτες οι οποόι δραστηριοποιουνται στν Αθήνα και η οποία διεξήχθη υπό καλές καιρικές συνθήκες και ο αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ καλός.

***Στον πάγκο της Καβάλας κάθισε ο προπονητής Νίκος Καραμπετάκης και όχι ο Γιώργος Μαραντάς ο οποίος βρίσκεται στη Σιόν της Ελβετίας μιας και παρακολουθεί το σεμινάριο προπονητικής.

***Συνολικά 8 κόρνερ κέρδισε η Καλλιθέα στη διάρκεια του αγώνα ενώ ο Α.Ο.Κ. κέρδισε 11 κόρνερ στο 90λεπτο.