Απροσδόκητη ήττα, έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Εργοτέλη με τον Α.Ο.Κ. στο Παγκρήτιο στάδιο (Κυριακή 11/11), γνώρισε η Ελαφρά Ταξιαρχία του Βορρά στο πλαίσιο της 8ηςαγωνιστικής αφού οι γηπεδούχοι έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον τερματοφύλακα Αθανασίου, και στις δύο και μόνο ουσιαστικές επισκέψεις της στα καρέ του Μανώλη Αποστολίδη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ (2-1). Ένα αποτέλεσμα η οποία έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση αλλά κυρίως με βάση την εικόνα την οποία έδειξαν εντός αγωνιστικού χώρου οι δύο ομάδες, αδικεί πέρα για πέρα το συγκρότημα του Κώστα Βασιλακάκη. Να σημειωθεί ότι ο «νόμος του ποδοσφαίρου» εφαρμόστηκε κατά γράμμα στο Παγκρήτιο στάδιο μιας και ο Α.Ο.Κ. ήταν εκείνος ο οποίος έχανε τις ευκαιρίες αλλά στο τέλος η τύχη χαμογέλασε, στην ομάδα του Εργοτέλη που πήρε το σπουδαίο «τρίποντο».

Υπόθεση 4 λεπτών

Τελικά σε υπόθεση τεσσάρων λεπτών ήταν το παιχνίδι του «Παγκρητίου» ανάμεσα σε Εργοτέλη και Καβάλα, καθώς η ομάδα του Σίνισα Γκόγκιτς πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και επικράτησε της Καβάλας με σκορ (2-1). Ωστόσο εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειωθεί είναι το γεγονός ότι στο πρώτο κυρίως 45λεπτο, ο Α.Ο.Κ. ήταν κυρίαρχος του αγώνα. Σε έξι τουλάχιστον περιπτώσεις, οι παίκτες του Κώστα Βασιλακάκη έφτασαν με αξιώσεις απέναντι στην εστία του Εγοτέλη αλλά τελικά ο γκολκίπερ Αθανασίου αποδείχθηκε φύλακας-άγγελος. Οι Κρητικοί μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και μόλις στο 14′ άνοιξαν το σκορ. Ο Τζανακάκης έκανε τη σέντρα και ο Ζαχόρα από κοντά έγραψε το (1-0) για τους γηπεδούχους. Στο 18′ και πριν καλά-καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, όταν ο Λάμπιν δεν λάθεψε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο (2-0). Στο 20′ ο Χλωρός προσπάθησε να απειλήσει, όμως η κεφαλιά του δεν ανησύχησε τον Αθανασίου. Είκοσι λεπτά μετά, όμως, ο Γελαδάρης σέντραρε και ο Χλωρός, με νέα κεφαλιά νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το (2-1). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά και να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Το (2-1) έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Εργοτέλη να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς, ενώ η Καβάλα υποχώρησε στην 11η με 11 βαθμούς.

Εργοτέλης: Αθανασίου, Γεωργίου (55′ Πίτσος), Τζανακάκης, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς (87′ Δασαλάκης), Ρομάνο, Μπουχαλάκης, Ουέλιγκτον, Χάντι, Ζαχόρα, Λαμπίν (58′ Κοζορώνης).

Καβάλα: Αποστολίδης, Παγώνης (84′ Μιγιάτοβιτς), Γελαδάρης, Ντιέ, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Μοκάκε, Πλιάγκας (72′ Αναστασόπουλος), Ντο Σάντος (65′ Μπρατσιάνη), Χλωρός.