Χωρίς να δυσκολευτεί στο παραμικρό, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο κλειστό του ΣΕΦ με σκορ (113-62) σήμερα Δευτέρα (19/11) το απόγευμα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικά εύστοχοι από την αρχή του αγώνα και πάτησαν γκάζι, από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα. Οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολάου ήταν πραγματικά ασταμάτητοι στον επιθετικό τομέα για την ομάδα του Πειραιά που έπαιξε καταπληκτική άμυνα απέναντι στο συγκρότημα του Δημήτρη Γαλάνη που δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι της Καβαλιώτικης ΚΑΕ.

Γενικότερα η όλη αναμέτρηση μεταξύ του Ολυμπιακού και της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας εξελίχθηκε σε «παράσταση για ένα ρόλο» με τους πρωταθλητές Ελλάδος να παίζουν καλό μπάσκετ κατά διαστήματα μη αφήνοντας τους παίκτες του Δημήτρη Γαλάνη να δημιουργήσουν έστω και την παραμικρή προϋπόθεση για να τους απειλήσουν το καλάθι τους. Το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με σκορ (34-14) υπέρ του Ολυμπιακού που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, όπου με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά απέναντι στους φιλοξενούμενους. Η διαφορά ανέβηκε πολύ για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με (67-26). Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να αγωνίζονται στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποιους παίκτες, όπως τον Βασίλη Σπανούλη. Οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας δεν κατάφεραν να αντιδράσουν απέναντι στην ομάδα του Πειραιά που πήγε τη διαφορά ακόμα και στο +50 (87-37 στο 29΄), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με σκορ (91-39). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Ολυμπιακός είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα. Το τελικό σκορ (113-62) κράτησε το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα αήττητο και φάνηκε πως η ομάδα του Πειραιά είναι έτοιμη για το ντέρμπι με την Εφές Αναντόλου την ερχόμενη Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 67-26, 91-39, 113-62.

Διαιτητές: Κυριάκος Ταβουλαρέας, Απόστολος Νικολούλης, Σταύρος Ταρενίδης.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Λο 12, Σπανούλης 5(1), Περπέρογλου 12(1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 7, Πάουελ 11, Γκετσεβίτσιους 17(2), Πρίντεζης 14(1), Παπανικολάου 18(2), Μάντζαρης, Κατσίβελης 9(1).

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Δημήτρης Γαλάνης): Πάνος 3, Μανωλόπουλος 13(3), Στυλιανού, Στεφανίδης 5(1), Γκράντι 10(1), Βελισσαρίου 3, Μίτροβιτς 8, Γκαγκαλούδης 9(1), Κριστέφσκι 4, Κόλεμαν 7, Ίλιεφ.

Ως μία δυνατή προπόνηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας, χαρακτήρισε την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ ο τεχνικός της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, Δημήτρης Γαλάνης, εστιάζοντας στον ερχόμενο «τελικό» για την ομάδα του, με τον Ίκαρο Καλλιθέας, την ερχόμενη Κυριακή (25/11) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Χαρακτηριστικά ο προπονητής της Καβαλιώτικης ΚΑΕ Δημήτρης Γαλάνης δήλωσε τα εξής:

-«Εμείς ήρθαμε εδώ με το σκεπτικό να κάνουμε μία δυνατή προπόνηση. Είναι μία ομάδα που βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα. Εμείς σίγουρα βελτιωνόμαστε, αλλά ο δρόμος είναι μακρύς και χρόνος πιέζει. Όλα τα λάθη μπορείς να τα κάνεις, αλλά όχι εκείνο που σε σκοτώνει. Παίζουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα και κοιτάζουμε εκεί. Ο τρόπος που λειτουργεί ο Ολυμπιακός είναι παράδειγμα για ολόκληρη την ελληνική κοινωνία», τόνισε ο τεχνικός της Καβαλιώτικης ΚΑΕ.

Από την πλευρά του ο Νίκος Στυλιανού που εκπροσώπησε τους καλαθοσφαιριστές της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου υπογράμμισε στις δηλώσεις που έκανε τα εξής:

-«Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και για την σημερινή του εμφάνιση και για τη σημερινή του νίκη ήταν πολύ καλός».

Τα αποτελέσματα – 6η αγωνιστική

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Απόλλων Π.-Άρης Θ. 64-53

ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρ. 68-63

Ολυμπιακός-Ένωση Καβ. 113-62

Ίκαρος Καλλ.-Περιστέρι 66-55

ΚΑΟΔ-Παναθηναϊκός 60-63

Πανιώνιος-ΑΓΟ Ρεθύμνου 70-86

Πανελευσινιακός-Ηλυσιακός 96-84