Ιδιαίτερα αισθητή έκαναν την παρουσία τους τα σκάφη του ΟΘΑΚ στον ιστιοπλοϊκό αγώνα Friendship Regatta όπου συμμετείχαν 23 σκάφή από 5 χώρες.

Πιο συγκεκριμένα να υπογραμμίσουμε ότι η
    αγωνιστική σχολή ιστιοπλοΐας του ΟΘΑΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στον αγώνα Friendship Regatta, που ήταν μια συνδιοργάνωση του Ομίλου Θαλασσίων Αθλημάτων Καβάλας και του Ναυτικού Ομίλου Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης (ΝΟΑΚΘ). Ο στόχος της διοργάνωσης ήταν να σταλθεί παντού το μήνυμα της συμφιλίωσης και της αρμονικής συνύπαρξης των λαών, με μια πλεύση ειρήνης στο Αιγαίο. Στον αγώνα συμμετείχαν σκάφη από 5 χώρες (Ελλάδα, Τουρκία, Σερβία, Ρουμανία και Βουλγαρία) με την εκκίνηση να δίνεται 1η Ιουλίου 2017 από τα Λιμενάρια Θάσου και τερματισμός έγινε, στο Hotel Miraggio στο Κάνιστρο Κασσάνδρας, Χαλκιδικής, ύστερα από 2 Offshore και 2 Inshore ιστιοδρομίες. Το τμήμα 3 του ΟΘΑΚ, με το σκάφος «Insomnia» κατέλαβε την 3η θέση στην γενική κατάταξη (23 σκάφη ) και την πρώτη στην κατηγορία orc2 (14 σκάφη ). Το τμήμα 1 με το σκάφος «Ωκυαλός V» κέρδισε την 5η θέση στην γενική και την 3η στην κατηγορία Orc1 και το τμήμα 3 με το σκάφος «Ιψυπύλη» την 6η θέση γενικής και 4η στην κατηγορία Orc1. Ο σύλλογος δίνει σε όλους τους μαθητές που αντιμετώπισαν τις δύσκολες καιρικές συνθήκες που συνάντησαν κατά την διάρκεια του αγώνα