xerox
xerox

Εντός έδρας έπαιξαν Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας και ΓΣ Ελευθερούπολης στην αυλαία του πρωταθλήματος της Α2 και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με μία νίκη και μία ήττα, αφού η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη μετά την 2η παράταση έχασε από το Παγκράτι με 89-96 ενώ το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου κέρδισε τον Φίλιππο Βέροιας με 70-60.

 

Το Παγκράτι έφερε τα πάντα… τούμπα στην Α2! Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου νίκησε στη δεύτερη παράταση την Καβάλα 96-89 στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής και όχι μόνο την έριξε στη ζώνη των Playouts, αλλά θα τεθεί αντιμέτωπη με τους “αργοβαύτες”, με τη σειρά να αρχίζει μάλιστα από το 1-1.

Το μεγάλο κερδισμένο από αυτήν την εξέλιξη δεν είναι βέβαια άλλο από το Μαρούσι, το οποίο συνέτριψε τον Οίακα στο Ναύπλιο 135-69, εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” του Παγκρατίου και απέφυγε τη διαδικασία των Playouts!

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κόροιβος - Καρδίτσα 61-60
Αμύντας - Αγρίνιο 115-72
Ψυχικό - Πανερυθραϊκός 76-59
Καβάλα - Παγκράτι 89-96 (2η παρ.)
Ελευθερούπολη - Φίλιππος Βέροιας 70-60
Χαρίλαος Τρικούπης - Δάφνη Δαφνίου 105-57
Οίακας - Μαρούσι 69-135

Ρεπό: Τρίτωνας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Καρδίτσα 23-4 (2297-1803) 50
————————————————
2. Ψυχικό 21-7 (2227-1915) 49
3. Τρίτωνας 20-8 (2364-1959) 48
4. Χαρίλαος Τρικούπης 20-8 (2200-1911) 48
5. Ελευθερούπολη 19-9 (2252-2059) 47
————————————————
6. Κόροιβος 17-11 (2123-1957) 45
7. Πανερυθραϊκός 16-12 (2170-2010) 44
8. Αμύντας 15-13 (2067-1977) 43
9. Μαρούσι 14-14 (2336-2096) 42
————————————————
10. Καβάλα 13-15 (2100-2030) 41
11. Αγρίνιο 11-17 (1940-2093) 39
12. Φίλιππος Βέροιας 10-18 (1916-2048) 38
13. Παγκράτι 8-20 (2104-2253) 36
————————————————
14. Οίακας 1-27 (1662-2787) 29
15. Δάφνη Δαφνίου 1-26 (1659-2518) 28

* Εκκρεμεί ο αγώνας Καρδίτσα – Δάφνη Δαφνίου (21η αγωνιστική, 14/5, 15:00)
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, απ’ τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

 

 

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ PLAYOFFS

Ψυχικό – Ελευθερούπολη (1-1 νίκες)

Τρίτωνας – Χαρίλαος Τρικούπης (1-1 νίκες)

 

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ PLAYOUTS

Καβάλα – Παγκράτι (1-1 νίκες)

Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας (1-1 νίκες)

 

Comments are closed.