xerox
xerox

Στα μεταξύ τους ντέρμπι, των πρωτοπόρων είναι πολύ πιθανό να κριθεί η πρώτη θέση και στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Καβάλας ο Ορφέας Ελευθερούπολης που δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική, σε ένα πολύ σπουδαίο ντέρμπι θα υποδεχθεί την Αναγέννηση Λιμεναρίων.

 

Η αναμέτρηση αυτή αποτελεί ένα από τα παιχνίδια της χρονιάς που θα κρίνουν πολλά σε ότι έχει να κάνει με την υπόθεση κατάκτησης της πρώτης θέσης και το βαθμολογικό ενδιαφέρον είναι τεράστιο, την ώρα που να σημειώσουμε ότι ο πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα, Βύρωνας Καβάλας δεν αναμένεται να αντιμετωπίσει προβλήματα στο εκτός έδρας παιχνίδι που θα δώσει με μόνο στόχο την κατάκτηση της νίκης, στη Δόξα Αμυγδαλεώνα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Καβάλας, όπου σε όλα υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Δόξα Θεολόγου θέλει το «τρίποντο» στην έδρα της με αντίπαλο την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας που παλεύει για την παραμονή της και «καίγεται» για βαθμούς. Από κει και πέρα ο Άρης Πηγών σε μία πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση θα φιλοξενήσει τον Βρασίδα Νέας Περάμου. Στην μάχη της παραμονής πολύ σπουδαία μάχη είναι αυτή μεταξύ του Άρης Πρίνου και του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος ενώ σε ένα ακόμη σημαντικό παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Άρης Ζυγού υποδέχεται τον Αετό Οφρυνίου ενώ το προγραμματισμένο ρεπό του θα κάνει ο Κεραυνός Ελευθερών.

Σε ότι έχει να κάνει με την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου στην Β’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας που το πρόγραμμα περιλαμβάνει πολλά ντέρμπι, ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στον ντέρμπι της κορυφής θα υποδεχθεί τον Ατρόμητο Ακροβουνίου που επίσης βρίσκεται στην κορυφή ενώ την ίδια ώρα η ΑΕΚ Καβάλας που μετά τη νίκη της στις Κρηνίδες πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας θα φιλοξενήσει τον ΜΑ Φιλίππων σε ένα ακόμη σημαντικό παιχνίδι. Τέλος ο Κεραυνός Κρηνίδων στη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας αναμέτρηση θα υποδεχθεί τις Ελπίδες Καβάλας και θέλει να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου στην Β’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας, που επίσης περιλαμβάνει σημαντικές αναμετρήσεις, όλο το ενδιαφέρον είναι στραμμένο στο ντέρμπι αφού ο πρωτοπόρος ΑΟ Ποταμιάς Θάσου εκτός έδρας θα αντιμετωπίσει τον Απόλλων Χρυσοχωρίου ο οποίος βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από κει και πέρα σε μία πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ο Ναζιανζός Νέας Καρβάλης υποδέχεται τον Ατρόμητο Χαλκερού και τέλος ο ΠΑΟK Καβάλας θέλει μόνο τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιος Ξεριά σε ένα ακόμη σημαντικό παιχνίδι.

 

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις που θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 22 και 23 Ιανουαρίου για την 13η αγωνιστική, στο πρωταθλήματα της Α’ κατηγορίας και για την 12η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η ερχόμενη-13η αγωνιστική

Άρης Ζυγού – Αετός Οφρυνίου

Άρης Πρίνου – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Δόξα Αμυγδαλεώνα – Βύρωνας Καβάλας

Ορφέας Ελευθερούπολης – Αναγέννηση Λιμεναρίων

Δόξα Θεολόγου – Ένωση Παγγαιϊκού

Άρης Πηγών – Βρασίδας Ν. Περάμου

Ρεπό: Κεραυνός Ελευθερών

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η βαθμολογία-12η αγωνιστική

Βύρωνας Καβάλας* 29 (38-7)

Ορφέας Ελευθερούπολης** 28 (36-10)

Αναγέννηση Λιμεναρίων* 26 (30-12)

Δόξα Θεολόγου* 18 (22-20)

Αετός Οφρυνίου* 16 (27-23)

Κεραυνός Ελευθερών 16 (16-20)

Άρης Πηγών** 15 (14-13)

Βρασίδας Ν. Περάμου* 14 (21-22)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος* 14 (14-19)

Δόξα Αμυγδαλεώνα* 9 (8-16)

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας* 8 (11-29)

Άρης Πρίνου* 6 (12-30)

Άρης Ζυγού* 2 (11-37)

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους

 

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η ερχόμενη-14η αγωνιστική

Άρης Ζυγού – Αετός Οφρυνίου

Άρης πρίνου – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Δόξα Αμυγδαλεώνα – Βύρωνας Καβάλας

Ορφέας Ελευθερούπολης – Αναγέννηση Λιμεναριων

Δόξα Θεολόγου – Ένωση Παγγαιϊκου

Άρης Πηγών – Βρασίδας Νέας Περάμου

Ρεπό: Κεραυνός Ελευθερών

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η ερχόμενη-12η αγωνιστική

Κεραυνός Κρηνίδων-Ελπίδες Καβάλας

Ασπίδα Πολύστυλου-Καβάλα 2004

ΑΕΚ Καβάλας-Μ.Α Φιλίππων

ΑΣ Παγγαίο-Ηρακλής Καβάλας

Άγιος Λουκάς-Μακεδονικός Αμισιανών

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα-Ατρόμητος Ακροβουνίου

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η βαθμολογία-11η αγωνιστική

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα* 28 (38-10)

Ατρόμητος Ακροβουνίου 28 (35-9)

ΑΕΚ Καβάλας 26 (39-13)

Κεραυνός Κρηνί6ων 24 (30-18)

ΑΣ Παγγαίο 19 (24-16)

Μ.Α Φιλίππων 18 (25-24)

Μακεδονικός Αμισιανών 13 (19-29)

Ηρακλής Καβάλας* 13 (14-15)

Καβάλα 2004 6 (16-25)

Ασπίδα Πολυστύλου 6 (12-21)

Άγιος Λουκάς 4 (12-34)

Ελπίδες Καβάλας 3 (9-56)

(*) Έχουν αγώνα λιγότερο

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η επόμενη-13η αγωνιστική

Ελπίδες Καβάλας-Καβάλα 2004

ΜΑ Φιλίππων-Κεραυνός Κρηνίδων

Ηρακλής Καβάλας-Ασπίδα Πολύστυλου

Μακεδονικός Αμισιανών-ΑΕΚ Καβάλας

Ατρόμητος Ακροβουνίου-ΑΣ Παγγαίο

Άγιος Λουκάς-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η ερχόμενη-12η αγωνιστική

Μακεδονικός Αγιάσματος-Καλλιράχη

ΠΑΟK Καβάλας-Πανιώνιος Ξεριά

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Ατρόμητος Χαλκερού

Θεαγένης Θάσου-Αίας Παναγίας

Απόλλων Χρυσοχωρίου-ΑΟ Ποταμιάς

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η βαθμολογία-11η αγωνιστική

Α.Ο Ποταμιάς 27 (16-4)

Απόλλων Χρυσοχωρίου 26 (35-8)

Ατρόμητος Χαλκερού 22 (22-17)

ΠΑΟΚ Καβάλας 18 (22-13)

Μακεδονικός Αγιάσματος 17 (18-11)

Κεραυνός Καλλιράχης 13 (15-20)

Πανιώνιος Ξεριά 12 (20-25)

Θεαγένης Θάσου 10 (13-30)

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης 7 (16-27)

Αίας Παναγίας 4 (10-30)

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η επόμενη-13η αγωνιστική

ΑΟ Ποταμιάς-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Αίας Παναγίας- ΠΑΟK Καβάλας

Ατρόμητος Χαλκερού-Μακεδονικός Αγιάσματος

Κεραυνός Καλλιράχης-Πανιώνιος Ξεριά

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Θεαγένης Θάσου

Comments are closed.