xerox
xerox

Με πολύτιμο όπλο του την πληθώρα αποτελεσματικότητάς του από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ (73% δίποντα, 39% τρίποντα), ο ΓΣ Ελευθερούπολης κατέβαλε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 87-70 την αντίσταση του Αγρινίου.

 

Μία ομάδα η οποία σε γενικές γραμμές προσπάθησε να… τρελάνει τη λίγκα αλλά εν τέλει λύγισε κόντρα στους σαφώς πιο ποιοτικούς γηπεδούχους -που πήραν 43 κοινούς πόντους από το σούπερ δίδυμο των Σκουλίδα και Dordevic- Marinkovic.

 

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ξέρας-Κατωτικίδης (Στουπίδης).
Δεκάλεπτα: 29-19, 46-39, 69-56, 87-70

 

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Ναούμης 9 (3), Γοργόνης 9 (1), Παπαδόπουλος 4, Δ. Ερμείδης 5, Σκουλίδας 21 (6), Καρακεχαγιάς 3 (1), Π. Ερμείδης 1, Πάτρας 10, Κάδρας 5, Μαρίνκοβιτς 20 (2).

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Βακουφτσής 8 (1), Κεραμάρης, Φάρσκι 18 (2), Τσούκας 6 (2), Μήτσου 11 (1), Κυριλής 9 (1), Μπάλος 17, Γκάτζιος 1.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ψυχικό - Κόροιβος 81-70
Ελευθερούπολη - Αγρίνιο 87-70
Χαρίλαος Τρικούπης - Πανερυθραϊκός 82-68
Οίακας - Παγκράτι 77-122
Τρίτωνας - Φίλιππος Βέροιας 76-54
Δάφνη Δαφνίου - Μαρούσι 68-105
Καβάλα – Καρδίτσα (26/1/22, 17:00)

Ρεπό: Αμύντας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Τρίτωνας 9-3 (1061-877) 21
——————————————————-
2. Ψυχικό 8-3 (899-781) 19
3. Κόροιβος 7-5 (932-827) 19
4. Μαρούσι 7-5 (976-894) 19
5. Ελευθερούπολη 8-2 (830-711) 18
——————————————————-
6. Πανερυθραϊκός 6-5 (867-786) 17
7. Αμύντας 6-5 (795-781) 17
8. Καρδίτσα 8-0 (759-530) 16
9. Καβάλα 6-4 (781-761) 16
——————————————————-
10. Χαρίλαος Τρικούπης 5-5 (805-736) 15
11. Φίλιππος Βέροιας 4-7 (742-811) 15
12. Παγκράτι 4-7 (817-852) 15
13. Αγρίνιο 3-8 (759-827) 14
——————————————————-
14. Δάφνη Δαφνίου 0-11 (662-1027) 11
15. Οίακας 0-11 (653-1116) 11

* Εκκρεμεί ο αγώνας Χαρίλαος Τρικούπης – Καρδίτσα (10η αγωνιστική, 12/1).

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.

* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

 

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(13η/ 8/1/2022)
Παγκράτι – Χαρίλαος Τρικούπης
Πανερυθραϊκός – Ελευθερούπολη
Δάφνη Δαφνίου – Τρίτων
Φίλιππος Βέροιας – Οίακας
Αγρίνιο – Καβάλα
Καρδίτσα – Ψυχικό
Κόροιβος – Αμύντας

 

Comments are closed.