xerox
xerox

Το σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα στον Βύρωνα Καβάλας και τον Ορφέα Ελευθερούπολης μονοπώλησε το ενδιαφέρον της 7ης αγωνιστικής για την Α’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας και στο «Βερούλειο» στάδιο που συγκέντρωσε τα βλέμματα πολλών φιλάθλων και των δύο ομάδων η μοιρασιά ήταν δίκαιη και η ισοπαλία (1-1) «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

 

Ένα αποτέλεσμα το οποίο όπως είναι λογικό, αφήνει πολύ ικανοποιημένη την ομάδα της Ελευθερούπολης που παρέμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με δύο βαθμούς διαφορά από τους διώκτες της. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Καβάλας, η Αναγέννηση Λιμεναρίων που εκπλήσσει πολύ θετικά, αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ανωτερότητα της στο γειτονικό ντέρμπι και κόντρα στη Δόξα Θεολόγου πήρε την νίκη με (2-1). Ο Άρης Πηγών έκανε τη ζημιά μέσα στον Κεραυνό Ελευθερών και μετά από μία αμφίρροπη αναμέτρηση πήρε σπουδαίο διπλό με σκορ (0-1) ενώ Αετός Οφρυνίου έβγαζε «φωτιές» στην επίθεση και «γάζωσε» τον Άρη Πρίνου με (5-2) παίρνοντας εύκολα το νικηφόρο αποτέλεσμα. Από κει και πέρα το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος πήρε πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα μετά την πολύτιμη νίκη που σημείωσε σε βάρος της Δόξας Αμυγδαλεώνα με (1-0) ενώ την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας που δάμασε την αντίσταση του Βρασίδα Νέας Περάμου με (2-1) και πλέον αισιοδοξεί ακόμη περισσότερο για τ μέλλον. Τέλος το προγραμματισμένο του ρεπό είχε ο Άρης Ζυγού.

Για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου στην Β’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε πολύ εύκολα από τις Ελπίδες Καβάλας και πήρε πολύ άνετα τη νίκη με (0-8) την ώρα που ο Άγιος Λουκάς δεν μπόρεσε να ανακόψει τον Ατρόμητο Ακροβουνίου από τον οποίο έχασε εντός έδρας με σκορ (1-6). Νίκες πέτυχαν τόσο ο Κεραυνός Κρηνίδων με (3-0) επί της Καβάλας 2004 όσο και η ΑΕΚ Καβάλας επί του Ηρακλή Καβάλας με (2-1).

Σε ότι έχει να κάνει με την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου στην Β’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας ο πρωτοπόρος Ατρόμητος Χαλκερού γνώρισε την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα, μέσα στη Θάσο από τον Θεαγένη με σκορ (2-1) ενώ ο ΑΟ Ποταμιάς υποχρέωσε σε ήττα τον Κεραυνό Καλλιράχης με (1-0) και έπιασε πλέον κορυφή.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στις αναμετρήσεις που έγιναν το Σαββατοκύριακο 13 και 14 Νοεμβρίου για την 7η αγωνιστική στα πρωταθλήματα της Α’ και Β’ κατηγορίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Τα αποτελέσματα-7η αγωνιστική

Κεραυνός Ελευθερών – Άρης Πηγών 0-1

Ένωση Παγγαιϊκού – Βρασίδας Νέας Περάμου 2-1

Αναγέννηση Λιμεναρίων – Δόξα Θεολόγου 2-1

Βύρωνας Καβάλας – Ορφέας Ελευθερούπολης 1-1

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Δόξα Αμυγδαλεώνα 1-0

Αετός Οφρυνίου – Άρης Πρίνου 5-2

Ρεπό: Άρης Ζυγού

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η βαθμολογία-7η αγωνιστική

Ορφέας Ελευθερούπολης* 16 (22-7)

Βύρωνας Καβάλας* 14 (14-2)

Αναγέννηση Λιμεναρίων 14 (16-9)

Αετός Οφρυνίου* 12 (15-9)

Άρης Πηγών 11 (10-9)

Κεραυνός Ελευθερών 10 (11-9)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 10 (10-10)

Δόξα Θεολόγου 9 (12-12)

Βρασίδας Ν. Περάμου* 7 (10-12)

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας* 6 (5-17)

Δόξα Αμυγδαλεώνα 5 (5-10)

Άρης Πρίνου* 3 (7-18)

Άρης Ζυγού* 1 (5-16)

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους.

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η ερχόμενη-8η αγωνιστική

Ένωση Παγγαιϊκού – Κεραυνός Ελευθερών

Άρης Πηγών – Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βρασίδας Νέας Περάμου – Βύρωνας Καβάλας

Δόξα Θεολόγου – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Ορφέας Ελευθερούπολης – Αετός Οφρυνίου

Άρης Πρίνου – Άρης Ζυγού

Ρεπό: Δόξα Αμυγδαλεώνα

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα-7η αγωνιστική

Ελπίδες Καβάλας – ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα 0-8

Άγιος Λουκάς – Ατρόμητος Ακροβουνίου 1-6

ΑΣ Παγγαίο – Μακεδονικός Αμισιανών 4-1

ΑΕΚ Καβάλας – Ηρακλής Καβάλας 2-1

Ασπίδα Πολύστυλου – Μ.Α Φιλίππων 0-1

Κεραυνός Κρηνίδων – Καβάλα 2004 3-0

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η βαθμολογία-7η αγωνιστική

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα 21 (29-6)

Ατρόμητος Ακροβουνίου 18 (25-5)

Κεραυνός Κρηνίδων 18 (22-9)

ΑΕΚ Καβάλας 16 (23-9)

Μ.Α. Φιλίππων 12 (17-17)

Ηρακλής Καβάλας 10 (8-8)

ΑΣ Παγγαίο 9 (12-11)

Καβάλα 2004 6 (9-11)

Μακεδονικός Αμισιανών 6 (12-20)

Άγιος Λουκάς 4 (8-24)

Ασπίδα Πολυστύλου 2 (4-14)

Ελπίδες Καβάλας 0 (6-38)

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η ερχόμενη-8η αγωνιστική

Άγιος Λουκάς – Ελπίδες Καβάλας

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα – ΑΣ Παγγαίο

Ατρόμητος Ακροβουνίου – ΑΕΚ Καβάλας

Μακεδονικός Αμισιανών – Ασπίδα Πολύστυλου

Ηρακλής Καβάλας – Κεραυνός Κρηνίδων

Μ.Α Φιλίππων – Καβάλα 2004

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Τα αποτελέσματα-7η αγωνιστική

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης – Πανιώνιος Ξεριά 0-1

Μακεδονικός Αγιάσματος – ΠΑΟK Καβάλας 2-0

Α.Ο Ποταμιάς – Κεραυνός Καλλιράχης 1-0

Απόλλων Χρυσοχωρίου – Αίας Παναγίας 6-0

Θεαγένης Θάσου – Ατρόμητος Χαλκερού 2-1

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η βαθμολογία-7η αγωνιστική

Ατρόμητος Χαλκερού 16 (15-10)

Α.Ο Ποταμιάς* 16 (9-2)

Απόλλων Χρυσοχωρίου* 13 (22-7)

Πανιώνιος Ξεριά 12 (15-14)

ΠΑΟΚ Καβάλας 11 (12-9)

Μακεδονικός Αγιάσματος 8 (6-5)

Θεαγένης Θάσου 7 (7-17)

Κεραυνός Καλλιράχης 6 (8-12)

Αίας Παναγίας 4 (8-15)

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης 3 (6-16)

(*) Έχουν αγώνα λιγότερο.

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η ερχόμενη-8η αγωνιστική

Κεραυνός Καλλιράχης – Απόλλων Χρυσοχωρίου

Πανιώνιος Ξεριά – Μακεδονικός Αγιάσματος

Ατρόμητος Χαλκερού – ΠΑΟK Καβάλας

Αίας Παναγίας – Ναζιανζός Καρβάλης

Θεαγένης Θάσου – Α.Ο Ποταμιάς

 

Comments are closed.