xerox
xerox

Σπουδαία παιχνίδια με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον είχαμε το Σαββατοκύριακο (20-21/11) στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για την Α’ και Β’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας και το ενδιαφέρον ήταν στραμμένο στην κατηγορία των μεγάλων όπου οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας νίκησαν και η κορυφή παρέμεινε αμετάβλητη.

 

Ειδικότερα να σημειώσουμε ότι στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Καβάλας, η Ελευθερούπολη φιλοξένησε ένα πολύ σπουδαίο ντέρμπι και τελικά ο Ορφέας νίκησε με σκορ (2-1) τον Αετό Οφρυνίου και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Βρασίδας Νέας Περάμου υποχρεώθηκε  σε ήττα στην έδρα του από τον Βύρωνα Καβάλας με σκορ (0-2) ενώ η Αναγέννηση Λιμεναρίων εκτός έδρας νίκησε τον Άρη Πηγών με (0-2). Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Καβάλας, η Δόξα Θεολόγου εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος με σκορ (3-1) και ο Κεραυνός Ελευθερών πήρε σημαντικό εκτός έδρας διπλό στην Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας με σκορ (0-1). Τέλος στο ντέρμπι των τελευταίων θέσεων ο Άρης Πρίνου πήρε πολύτιμη νίκη σε βάρος του Άρη Ζυγού με (1-0) ενώ το προγραμματισμένο ρεπό της είχε η Δόξα Αμυγδαλεώνα.

 

«Φωτιές» στις κορυφές

των δύο ομίλων

την Β’ κατηγορίας

Για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου στην Β’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα «στραβοπάτησε» στο γήπεδο του και χάλασε το απόλυτο αφού παραχώρησε την ισοπαλία με σκορ (2-2) στο Παγγαίο ενώ ο Κεραυνός Κρηνίδων που πέρασε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη στο «Βερούλειο» σε βάρος του Ηρακλή Καβάλας με (3-4). Εντυπωσιακό και πολύ συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην αναμέτρηση του Ατρόμητου Ακροβουνίου με την ΑΕΚ Καβάλας και τελικά οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ (3-3).

Σε ότι έχει να κάνει με την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου στην Β’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας είχαμε αλλαγή στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Ο Α.Ο Ποταμιάς μετά την πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε βάρος του Θεαγένη με (0-3) πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αφού την ίδια ώρα είχαμε και την ήττα του Ατρόμητου Χαλκερού στο γήπεδο του από τον ΠΑΟK Καβάλας με (1-2). Από κει και πέρα ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης ήταν εντυπωσιακός και νίκησε με σκορ (2-6) τον Αία Παναγίας.

 

Συνοπτικά τα αποτελέσματα στις αναμετρήσεις που έγιναν το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Νοεμβρίου για την 8η αγωνιστική στα πρωταθλήματα της Α’ και Β’ κατηγορίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Τα αποτελέσματα-8η αγωνιστική

Ένωση Παγγαιϊκού – Κεραυνός Ελευθερών 0-1

Άρης Πηγών – Αναγέννηση Λιμεναρίων 0-2

Βρασίδας Νέας Περάμου – Βύρωνας Καβάλας 0-2

Δόξα Θεολόγου – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 3-1

Ορφέας Ελευθερούπολης – Αετός Οφρυνίου 2-1

Άρης Πρίνου – Άρης Ζυγού 1-0

Ρεπό: Δόξα Αμυγδαλεώνα

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η βαθμολογία-8η αγωνιστική

Ορφέας Ελευθερούπολης* 19 (24-8)

Βύρωνας Καβάλας* 17 (16-2)

Αναγέννηση Λιμεναρίων 17 (18-9)

Κεραυνός Ελευθερών 13 (12-9)

Αετός Οφρυνίου* 12 (16-11)

Δόξα Θεολόγου 12 (15-13)

Άρης Πηγών 11 (10-11)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 10 (11-13)

Βρασίδας Ν. Περάμου* 7 (10-14)

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας* 6 (5-18)

Άρης Πρίνου* 6 (8-18)

Δόξα Αμυγδαλεώνα 5 (5-10)

Άρης Ζυγού* 1 (5-17)

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους.

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η επόμενη-9η αγωνιστική

Κεραυνός Ελευθερών – Αναγέννηση Λιμεναρίων

Βύρωνας Καβάλας – Ένωση Παγγαιϊκού

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Άρης Πηγών

Αετός Οφρυνίου – Βρασίδας Νέας Περάμου

Άρης Ζυγού – Ορφέας Ελευθερούπολης

Δόξα Αμυγδαλεώνα – Άρης Πρίνου

Ρεπό: Δόξα Θεολόγου

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Τα αποτελέσμαρα-8η αγωνιστική

Άγιος Λουκάς – Ελπίδες Καβάλας 1-2

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα – ΑΣ Παγγαίο 2-2

Ατρόμητος Ακροβουνίου – ΑΕΚ Καβάλας 3-3

Μακεδονικός Αμισιανών – Ασπίδα Πολύστυλου 1-1

Ηρακλής Καβάλας – Κεραυνός Κρηνίδων 3-4

Μ.Α Φιλίππων – Καβάλα 2004 3-1

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η βαθμολογία-8η αγωνιστική

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα 22 (31-8)

Κεραυνός Κρηνίδων 21 (26-12)

Ατρόμητος Ακροβουνίου 19 (28-8)

ΑΕΚ Καβάλας 17 (26-12)

Μ.Α Φιλίππων 15 (20-18)

ΑΣ Παγγαίο 10 (14-13)

Ηρακλής Καβάλας 10 (11-12)

Καβάλα 2004 6 (10-14)

Μακεδονικός Αμισιανών 7 (13-21)

Άγιος Λουκάς 4 (9-26)

Ασπίδα Πολυστύλου 3 (5-15)

Ελπίδες Καβάλας 3 (8-39)

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η επόμενη-9η αγωνιστική

Ελπίδες Καβάλας – ΑΣ Παγγαίο

ΑΕΚ Καβάλας – Άγιος Λουκάς

Ασπίδα Πολύστυλου – ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα

Κεραυνός Κρηνίδων – Ατρόμητος Ακροβουνίου

Καβάλα 2004 – Μακεδονικός Αμισιανών

Μ.Α Φιλίππων – Ηρακλής Καβάλας

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Τα αποτελέσματα-8η αγωνιστική

Κεραυνός Καλλιράχης – Απόλλων Χρυσοχωρίου 0-3

Πανιώνιος Ξεριά – Μακεδονικός Αγιάσματος 1-2

Ατρόμητος Χαλκερού – ΠΑΟK Καβάλας 1-2

Αίας Παναγίας – Ναζιανζός Ν. Καρβάλης 2-6

Θεαγένης Θάσου – Α.Ο Ποταμιάς 0-3

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η βαθμολογία-8η αγωνιστική

Α.Ο Ποταμιάς 20 (12-2)

Απόλλων Χρυσοχωρίου 17 (25-7)

Ατρόμητος Χαλκερού 16 (16-12)

ΠΑΟΚ Καβάλας 14 (14-10)

Πανιώνιος Ξεριά 12 (16-16)

Μακεδονικός Αγιάσματος 11 (8-6)

Θεαγένης Θάσου 7 (7-20)

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης 6 (12-18)

Κεραυνός Καλλιράχης 6 (8-15)

Αίας Παναγίας 4 (10-21)

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η επόμενη-9η αγωνιστική

Κεραυνός Καλλιράχης – Θεαγένης Θάσου

ΠΑΟK Καβάλας – Α.Ο Ποταμιάς

Μακεδονικός Αγιάσματος – Αίας Παναγίας

Ατρόμητος Χαλκερού – Πανιώνιος Ξεριά

Απόλλων Χρυσοχωρίου – Ναζιανζός Καρβάλης

 

Comments are closed.