xerox
xerox

Φουλ αγωνιστική δράση είχαμε το Σαββατοκύριακο 2 και 3 Οκτωβρίου στα πρωταθλήματα της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων και δικαιολογημένα το ενδιαφέρον ήταν στραμμένο στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας με τις ομάδες να προσφέρουν πολλά γκολ και καλό θέαμα στις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν για την 2η αγωνιστική.

 

Μία αγωνιστική όπου τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα επικράτησαν αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ νωρίς να βγούνε ασφαλή συμπεράσματα. Ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας να τονίσουμε ότι ήταν αυτό ανάμεσα στον Αετό Οφρυνίου και τη Δόξα Θεολόγου και στο οποίο η ομάδα του Παγγαίου κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο «τρίποντο» με σκορ (2-1).

Στα Λιμενάρια η τοπική Αναγέννηση που βίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, υποδέχθηκε την Ένωση Παγ. Δρυάδας και η ομάδα της Θάσου που ήταν ανώτερη και είχε διάρκεια στο παιχνίδι της, διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα με σκορ (4-0) ενώ σε μία ακόμη ενδιαφέρουσα αναμέτρηση το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος γνώρισε την ήττα εντός έδρας  κόντρα στον Βρασίδα Νέας Περάμου που ήταν εντυπωσιακός με σκορ (2-5). Από κει και πέρα να τονίσουμε ότι στο γειτονικό ντέρμπι του Άρη Ζυγού με τη Δόξα Αμυγδαλεώνα, οι φιλοξενούμενοι που κυνήγησαν την ουσία και ήταν πιο αποτελεσματικοί, πήραν πολύ σπουδαία νίκη με (1-3) ενώ ο Άρης Πρίνου εντός έδρας φιλοξένησε τον Κεραυνό Ελευθερών και δύσκολα πήρε την πολυπόθητη νίκη με (2-1) την ώρα που αναβλήθηκε το παιχνίδι του Βύρωνα Καβάλας με τον Άρη Πηγών ενώ ο Ορφέας Ελευθερούπολης έκανε το ρεπό του.

Σε ότι έχει να κάνει με τον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας για την 2η αγωνιστική, ΑΕΚ Καβάλας και Κεραυνός Κρηνίδων διπλασίασαν τις νίκες τους και μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας και για τον 2ο όμιλο, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται μόνο ο Ατρόμητος Χαλκερού που διπλασίασε τις νίκες του.

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Τα αποτελέσματα-2η αγωνιστική

Άρης Πρίνου-Κεραυνός Ελευθερών 2-1

Αετός Οφρυνίου-Δόξα Θεολόγου 2-1

Βυζάντιο Κοκκ.-Βρασίδας Ν. Περάμου 2-5

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ένωση Παγ. Δρυάδας 4-0

Άρης Ζυγού-Δόξα Αμυγδαλεώνα 1-3

Βύρωνας Καβάλας-Άρης Πηγών αναβολή

Ρεπό: Ορφέας Ελευθερούπολης

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η βαθμολογία-2η αγωνιστική

Αναγέννηση Λιμεναρίων 6 (6-0)

Δόξα Αμυγδαλεώνα 4 (4-2)

Αετός Οφρυνίου 4 (3-2)

Άρης Πηγών* 3 (5-1)

Κεραυνός Ελευθερών 3 (4-2)

Βρασίδας Νέας Περάμου 3 (5-4)

Ορφέας Ελευθερούπολης* 3 (3-2)

Άρης Πρίνου* 3 (2-1)

Βύρωνας Καβάλας** 0 (0-0)

Δόξα Θεολόγου* 0 (1-2)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 0 (4-8)

Άρης Ζυγού 0 (1-6)

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας 0 (1-9)

(*) Έχουν παιχνίδι λιγότερο

(**) Έχει δυο παιχνίδια λιγότερα

 

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η ερχόμενη-3η αγωνιστική

Κεραυνός Ελευθερών-Δόξα Αμυγδαλεώνα

Ορφέας Ελευθερούπολης-Άρης Πρίνου

Δόξα Θεολόγου-Άρης Ζυγού

Άρης Πηγών-Αετός Οφρυνίου

Ένωση Παγγ. Δρυάδας-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Βύρωνας Καβάλας

Ρεπό: Βρασίδας Νέας Περάμου

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα-2η αγωνιστική

ΑΣ Παγγαίο-Ατρόμητος Ακροβουνίου 1-2

Καβάλα 2004-Ελπίδες Καβάλας 6-1

Κεραυνός Κρηνίδων-Μ.Α Φιλίππων 4-2

Ασπίδα Πολυστύλου-Ηρακλής Καβ. Αναβολή

ΑΕΚ Καβάλας-Μακεδονικός Αμισιανών 5-1

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα-Άγιος Λουκάς Αναβολή

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η βαθμολογία-2η αγωνιστική

ΑΕΚ Καβάλας 6 (11-3)

Κεραυνός Κρηνίδων 6 (9-2)

Καβάλα 2004 4 (6-1)

Μακεδονικός Αμισιανών 3 (5-6)

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα* 3 (1-0)

Ατρόμητος Ακροβουνίου 3 (2-2)

ΑΣ Παγγαίο 3 (2-2)

Ασπίδα Πολυστύλου* 1 (0-0)

Ηρακλής Καβάλας* 0 (0-1)

Άγιος Λουκάς* 0 (1-4)

Μ.Α. Φιλίππων 0 (4-10)

Ελπίδες Καβάλας 0 (1-11)

(*) Έχουν αγώνα λιγότερο

 

Β’ κατηγορία-1ος όμιλος

Η ερχόμενη-3η αγωνιστική

Ελπίδες Καβάλας – Μ.Α Φιλίππων

Ηρακλής Καβάλας-Καβάλα 2004

Μακεδονικός Αμισιανών-Κεραυνός Κρηνίδων

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Ασπίδα Πολύστυλου

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα-ΑΕΚ Καβάλας

Άγιος Λουκάς-ΑΣ Παγγαίο

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Τα αποτελέσματα-2η αγωνιστική

Α.Ο Ποταμιάς-Αίας Παναγίας Αναβολή

Θεαγένης Θάσου-Πανιώνιος Ξεριά 2-3

ΠΑΟΚ Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης 1-1

Ναζιανζός-Μακεδονικός Αγιάσματος 2-1

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Ατρόμητος Χαλκερού 2-3

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η βαθμολογία-2η αγωνιστική

Ατρόμητος Χαλκερού 6 (5-3)

Κεραυνός Καλλιράχης 4 (3-1)

Πανιώνιος Ξεριά* 3 (3-2)

Ναζιανζός Νέας Καρβάλης 3 (2-3)

ΠΑΟΚ Καβάλας 2 (2-2)

Θεαγένης Θάσου 1 (3-4)

Απόλλων Χρυσοχωρίου 1 (2-3)

Μακεδονικός Αγιάσματος 1 (1-2)

Α.Ο Ποταμιάς** 0 (0-0)

Αίας Παναγίας* 0 (1-2)

(*) Έχουν αγώνα λιγότερο

(**) Έχουν δυο αγώνες λιγότερους

 

Β’ κατηγορία-2ος όμιλος

Η ερχόμενη-3η αγωνιστική

Κεραυνός Καλλιράχης – Μακεδονικός Αγιάσματος

Πανιώνιος Ξεριά – ΠΑΟK Καβάλας

Ατρόμητος Χαλκερού – Ναζιανζός Καρβάλης

Αίας Παναγίας – Θεαγένης Θάσου

Α.Ο Ποταμιάς – Απόλλων Χρυσοχωρίου

Comments are closed.