xerox
xerox

ΓΣ Ελευθερούπολης και Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας επιστρέφουν σε δράση το Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου αυτήν την φορά για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος στην νοκ άουτ αναμέτρηση η οποία θα διεξαχθεί στο κλειστό της Ελευθερούπολης.

 

Πρόκειται για ένα παιχνίδι το οποίο αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αφού οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προετοιμασία τους για την συμμετοχή του ΓΣ Ελευθερούπολης και της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο νέο πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών. Θυμίζουμε ότι η ομάδα της Ελευθερούπολης πραγματοποίησε την Δευτέρα 30 Αυγούστου τον Αγιασμό ενόψει της νέας σεζόν που ακολουθεί. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιδιώκει να φτάσει πολύ ψηλά, διαθέτοντας εξαιρετικές μονάδες στο ρόστερ της και έναν καλό προπονητή, όπως είναι ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, οπότε ο πήχης τίθεται ψηλά, όσον αφορά στο νέο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.

Η προετοιμασία ξεκίνησε στις 24 Αυγούστου, ο Marinkovic θα είναι ο κοινοτικός του ΓΣΕ και οι προπονήσεις συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό.

Από κει και πέρα να θυμίσουμε ότι τα ζευγάρια για το Κύπελλο Μπάσκετ Ανδρών έπρεπε να προκύψουν έπειτα από τη διεξαγωγή δύο κληρώσεων λόγω της τεράστιας γκάφας της ΕΟΚ, όμως αυτήν τη φορά οι διασταυρώσεις είναι σωστές.

Ένα λάθος σε σχέση με την περσινή κατάταξη του πρωταθλήματος ανάγκασε τους ανθρώπους της ΕΟΚ να επαναλάβουν την κλήρωση για το θεσμό του Κυπέλλου, όπερ και σημαίνει πως η πρώτη διαδικασία ήταν άκυρη.

Έτσι, υπήρξε εκ νέου διεξαγωγή, που είναι πλέον η οριστική και η οποία έβγαλε νέες διασταυρώσεις και ζευγάρια από τη Β’ Φάση και έπειτα.

Εκεί όπου ο Ολυμπιακός ετοιμαζόταν να κάνει πρεμιέρα με μία ομάδα της Α2 και στην επόμενη φάση να αντιμετωπίσει έναν εκ των Άρη ή ΠΑΟΚ, εντέλει θα φιλοξενηθεί από τον Κολοσσό Ρόδου.

Στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Λαύριο, ενώ οι ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αντιμετωπίζουν τους Προμηθέα και Περιστέρι αντίστοιχα.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών:

Α’ Φάση – 1η Αγωνιστική

Σάββατο 4/9/2021

Ψυχικό – Πανερυθραϊκός

Τρίτων – Μαρούσι

Αμύντας – Παγκράτι

Φίλιππος Βέροιας – Καρδίτσα

Ελευθερούπολη – Καβάλα

Αγρίνιο – Χαρίλαος Τρικούπης

Οίακας Ναυπλίου – Κόροιβος

 

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική

Τετάρτη 8/9/2021

Δάφνη Δαφνίου – Νικητής Α2

Νικητής Α3 – Νικητής Α1

Νικητής Α4 – Νικητής Α5

Νικητής Α7 – Νικητής Α6

 

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική

Σάββατο 11/9/2021

Νικητής Α9 – Νικητής Α11

Νικητής Α8 – Νικητής Α10

 

Α’ Φάση – 4η Αγωνιστική

Τετάρτη 15/9/2021

Νικητής Α13 – Νικητής Α12

 

Β’ Φάση – 1η Αγωνιστική

Σάββατο 18/9/2021

Ιωνικός – Απόλλων Πατρών

Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός

Λάρισα – Άρης

Νικητής Α14 (Ομάδα της Α2) – Ηρακλής

 

Β’ Φάση – 2η Αγωνιστική

Τετάρτη 22/9/2021

Νικητής 15 (Ιωνικός – Απόλλων Πατρών) – Νικητής 17 (Λάρισα – Άρης)

Νικητής 18 [Νικητής Α14 (Ομάδα της Α2) – Ηρακλής] – Νικητής 16 (Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός)

 

Προημιτελικοί Αγώνες

Τετάρτη 16/2/2021

Νικητής Α20 [Νικητής 18 (Νικητής Α14 {Ομάδα της Α2} – Ηρακλής) – Νικητής Α16 (Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός)] – Νικητής Α19 [Νικητής Α15 (Ιωνικός – Απόλλων Πατρών) – Νικητής Α17 (Λάρισα – Άρης)]

Προμηθέας – ΠΑΟΚ

ΑΕΚ – Περιστέρι

Παναθηναϊκός – Λαύριο

 

Comments are closed.