xerox
xerox

Ξεκίνησε επίσημα η ποδοσφαιρική σεζόν στην Ελλάδα με τις νοκ άουτ αναμετρήσεις της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, στις οποίες έλαβαν μέρος και οι δύο εκπρόσωποι του νομού Καβάλας στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

 

Ειδικότερα να τονίσουμε ότι δεν τα κατάφεραν Νέστος Χρυσούπολης και ΜΑ Ορφανίου να «σφραγίσουν» τα εισιτήρια για την β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας αφού και οι δύο ομάδες του νομού Καβάλας γνώρισαν μακριά από τις έδρες τους την ήττα.

Ο Νέστος αν και το πάλεψε τελικά ηττήθηκε στην έδρα του Εθνικού Σοχού με σκορ (1-0) ενώ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Καραμπατάκης στο 19’ της αναμέτρησης με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής. Από την άλλη πλευρά και ο ΜΑ Ορφανίου αν και άφησε καλές εντυπώσεις τελικά έχασε με σκορ (2-1) στην έδρα της Αναγέννησης Πλαγιάς. Η ομάδα του Παγγαίου πάλεψε στην επανάληψη να ανατρέψει το εις βάρος της (2-0) αποτέλεσμα έχασε πέναλτι και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει πετυχαίνοντας το πρώτο της τέρμα στην ιστορία του θεσμού του κυπέλλου Ελλάδος.

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣέλλ

Α’ ΦΑΣΗΑ’ ΟΜΙΛΟΣ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αγώνων που είναι 36 σε όλη τη χώρα για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος έχουν ως εξής

 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Εθνικός Σοχού-Νέστος Χρυσούπολης 1-0

Αναγέννηση Πλαγιάς-Μ.Α Ορφανίου 2-1

Ποσειδών Μηχανιώνας-Απόλλων Παραλιμνίου 4-1

Εδεσσαϊκός-Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 2-0

Μ.Α Τρικάλων-Ηρακλής Αμπελοκήπων 1-0

Ένωση Αλεξανδρούπολης-Θερμαϊκός Θέρμης 2-0

Ορφέας Puma Ξάνθης-Αγροτικός Αστέρας 0-4

ΑΣ Γιαννιτσά-Άρης Αβάτου 1-2

Θύελλα Σαρακηνών-Πανδραμαϊκός 1-3

Απόλλων Καλαμαριάς-Μακεδονικός 0-3 α.α.

 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕ Λευκίμμης-Ατρόμητος Παλαμά 3-2

Κοζάνη-Δήμητρα Ευξεινούπολης 2-1

Παναγρινιακός-Ηρακλής Λάρισας 0-0 (4-3 πεν.)

ΠΟ Φήκης-Αναγέννηση Άρτας 1-0

Αχέρων Καναλακίου-Αετός Μακρυχωρίου 2-0

ΟΦ Αγίου Ματθαίου-Θησέας Αγριάς 0-1

Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης-Αμβρυσσέας Διστόμου 1-2

Ναυπακτιακός Αστέρας-Τηλυκράτης Λευκάδας 0-3

ΑΟ Υπάτου-Αμβρακικός Λουτρού 7-1

ΑΕΠ Κοζάνης-ΠΟ Ελασσόνας (05/09)

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ερμής Μελιγούς-Φοίνικας Ν. Επιδαύρου 3-2

Άρης Σκάλας-ΑΕ Ερμιονίδας 1-0

Νέα Αρτάκη-ΠΑΟ Βάρδας 1-0

Ηλιούπολη-Αίας Γαστούνης 4-0

Φωστήρας-Παναχαϊκή 1-2

ΠΑΟ Ρουφ-Παναιγιάλειος (05/09)

Εθνικός Σκουλικάδου-ΑΟ Διαβολιτσίου (05/09)

Πανιώνιος-Αταλάντη 0-3 α.α.

Διαγόρας Βραχνέικων-Ζάκυνθος 3-0 α.α.

Άνευ αγώνα: Χαραυγιακός

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Πόρος-Αίας Σαλαμίνας 0-0 (3-4 πεν.)

ΑΟ Αγίου Νικολάου-Αστέρας Βάρης 2-0

ΑΕ Νεάπολης-Αήττητος Σπάτων 0-3

Προοδευτική-Σαντορίνη 2-0

Γιούχτας-Αλμυρός Γαζίου 1-0

ΑΟ Άνω Μερά Μυκόνου-Εθνικός (05/09)

Αιολικός-Πανελευσινιακός (05/09)

Άρης Σούδας-ΑΟ Καραβάς (05/09)

Ατσαλένιος-ΑΟ Πυλίου Κω (05/09)

Αναγέννηση Ιεράπετρας-Κερατσίνι (05/09)

Comments are closed.