xerox
xerox

Στην Ξάνθη, στο ντέρμπι πρωτοπόρων ανάμεσα στον τοπικό Ορφέα και τον Αετό Οφρυνίου ήταν στραμμένο το ενδιαφέρον του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, αναμέτρηση που όπως αναμένονταν εξελίχθηκε σε ένα σπουδαίο ντέρμπι, κατά τη διάρκεια του οποίου οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη (1-0), την ώρα που για την 7η αγωνιστική ο ΜΑ Ορφανίου κόντρα στον Άρη Αβάτου έχασε με (0-3), ενώ ο Νέστος στην έδρα του Εθνικού Σοχού έμεινε στο (0-0).

 

Αναλυτικότερα να τονίσουμε ότι στην Ξάνθη και ειδικότερα στο γήπεδο του ΑΟΞ, έγινε ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις. Πραγματικά ήταν ένα ντέρμπι κορυφής, που διεξήχθη με τις ιδανικότερες καιρικές συνθήκες και οι δύο ομάδες με την πολύ καλή απόδοση τους, δικαιολόγησαν απόλυτα την βαθμολογική τους θέση. Ο Ορφέας Ξάνθης που ήταν πιο τυχερός πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ (1-0)) με το εύστοχο πέναλτι στο 5’ από τον Μελισσόπουλο.

Πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση έγινε και στο γήπεδο του Ορφανίου ανάμεσα στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και τον Άρη Αβάτου που ήταν πιο αποτελεσματικός και πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ (0-3).

Τέλος στο γήπεδο του Σοχού, ο Νέστος Χρυσούπολης ήθελε τη νίκη κόντρα στον τοπικό Εθνικό, για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά τελικά οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με (0-0).

 

Γ’ Εθνική-1ος όμιλος

Αποτελέσματα-7η αγωνιστική

Ορφέας Ξάνθης – Αετός Οφρυνίου 1-0
Πανδραμαϊκός – ΑΕ Διδυμοτείχου 1-0
Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου- Άρης Αβάτου 0-3
Εθνικός Σοχού -Νέστος Χρυσούπολης 0-0
ΑΕ Ευόσμου – Ένωση Αλεξανδρούπολης 2-2
Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 2-0
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Αναγέννηση Θαλασσιάς 5-0
Ελπίδα Σαπών – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.

 

Γ’ Εθνική-1ος όμιλος

Η βαθμολογία-7η αγωνιστική

1. Ορφέας Ξάνθης 19 (14-3)
2. Αετός Οφρυνίου 16 (12-3)
3. Πανδραμαϊκός 16 (9-2)
4. Ηρακλής 15 (16-3)
5. Απόλλων Παραλιμνίου 12 (10-3)*
6. Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 10 (6-12)
7. Ελπίδα Σαπών 11 (7-4)*
8. Αλεξανδρούπολη FC 10 (7-9)
9. Εθνικός Σοχού 7 (7-7)
10. ΑΕ Ευόσμου 7 (6-8)*
11. ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 7 (6-10)*
12. Νέστος Χρυσούπολης 7 (5-5)*
13. ΑΕ Διδυμοτείχου 6 (8-8)
14. Άρης Αβάτου 7 (6-6)*
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 0 (1-15)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)
* Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(8η, Μ. Τετάρτη 28/4)
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Απόλλων Παραλιμνίου
ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας – Ορφέας Ξάνθης
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Εθνικός Σοχού
Αετός Ορφανού – Ελπίδα Σαπών
Νέστος Χρυσούπολης – ΑΕ Ευοσμου
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 0-3 α.α
Ένωση Αλεξανδρούπολης – ΑΕ Διδυμοτείχου
Άρης Αβάτου – Πανδραμαϊκος

Comments are closed.