xerox
xerox

Σε μία ακόμη ιστορική νίκη, στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας, προχώρησε ο ΓΣ Ελευθερούπολης ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον παράγοντα έδρα, ήταν ανώτερος και ξεπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο της Δάφνης Δαφνίου με σκορ 89-71.

 

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου με την εξαιρετική εμφάνιση που έπιασαν οι παίκτες του, κέρδισε τη Δάφνη και την «έπιασε» στη βαθμολογία η Ελευθερούπολη. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Ελευθερούπολη που κέρδισε μπροστά στον κόσμο της με το ευρύ 89-71, με τις δύο ομάδες πλέον να έχουν το ίδιο ρεκόρ στο πρωτάθλημα (7-7). Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σταμπουλής που σταμάτησε στους 24 πόντους
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Ξέρας (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 22-15, 46-30, 70-50, 89-71

 

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 16 (1), Στυλίδης, Γοργόνης 2, Τσούτσος, Γκέλιος 3, Μοτσενίγος 11 (1), Καραγιώργος 4, Σταμπουλής 24, Καμπουρίδης 16 (2), Μπένας 5, Δεληγεώργης 8 (1).
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 8, Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 15 (2), Καννάς, Φιλιππάκος 15 (1), Γκάτζο 15 (1), Μπάλος 1, Αρνόκουρος 2, Κουρτίδης 3 (1).

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΚΟΡΟΙΒΟΣ 95-78

ΑΜΥΝΤΑΣ - ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 60-70

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ 64-66

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ - ΤΡΙΤΩΝ 79-58

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 98-96 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 89-71 

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 83-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΨΥΧΙΚΟ 65-71

 

Η Βαθμολογία:

1. Χαρίλαος Τρικούπης 28 (14-0)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 26 (12-2)
3. Απόλλων Πάτρας 24 (10-4)
4. Καρδίτσα 22 (8-6)
5. Ψυχικό 22 (8-6)
6. Ελευθερούπολη 21 (7-7)
7. Δάφνη Δαφνίου 21 (7-7)
8. Κόροιβος Αμαλιάδας 20 (6-8)
9. Ανατόλια 19 (5-9)
10. Οίαξ Ναυπλίου 19 (5-9)
11. Αγρίνιο 19 (5-9)
12. Ολυμπιακός 18 (10-4)
13. Τρίτων 18 (4-10)
14. Αμύντας 18 (4-10)
15. Φίλιππος Βέροιας 18 (4-10)
16. Παγκράτι 17 (3-11)

 

Επόμενη αγωνιστική (15η, 18-19/1):

Ανατόλια-Καρδίτσα (18/1)
Κόροιβος Αμαλιάδας-Οίαξ Ναυπλίου (18/1)
Παγκράτι-Αγρίνιο (18/1)
Δάφνη Δαφνίου-Ολυμπιακός (18/1)
Τρίτων-Ελευθερούπολη (18/1)
Χαρίλαος Τρικούπης-Απόλλων Πάτρας (18/1)
Φίλιππος Βέροιας-Αμύντας (18/1)
Ψυχικό-Διαγόρας Δρυοπιδέων (19/1)

Comments are closed.