Επίδειξη δύναμης έκανε στο γήπεδο του ο ΓΣ Ελευθερούπολης και παίζοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι, αυτήν την φορά κόντρα στον Αμύντα έφτασε πολύ δίκαια και άνετα στην κατάκτηση της νίκης με σκορ 76-57.

Με τους Σταμπούλη, Μοτσενίγο, Μπένα και Γοργόνη σε καταπληκτική κατάσταση η αρμάδα του κόουτς Παπαδόπουλου έχτισε μία διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ουδέποτε κοίταξε ξανά πίσω της φτάνοντας με περίσσια άνεση στην νίκη. Ο Αμύντας άντεξε μόλις ένα δεκάλεπτο (16-16) καθώς η διαφορά ποιότητας φάνηκε. Οι γηπεδούχοι δείχνουν έτοιμοι για τα play-off ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα χρειαστούν μεγάλες νίκες έτσι ώστε να “σώσουν” την παρτίδα.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ταρενίδης Στ.-Τσουμαχίδης (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 16-16, 43-33, 66-42, 76-57

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας 3 (1), Μανοΐλοβιτς 6, Στυλίδης, Γοργόνης 14 (1), Τσούτσος, Γκέλιος, Μοτσενίγος 16 (2), Καραγιώργος, Σταμπουλής 17, Καμπουρίδης 2, Μπένας 15 (3), Δεληγεώργης 3 (1).

Αμύντας (Σαμόλης): Ζούπας 11 (1), Κάπρης 3 (1), Σιούντρης 1, Καλδής, Βαρδιάνος 9 (3), Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς, Γκαβανόπουλος 3 (1), Κομποδιέτας 13 (1), Χάλαρης 13 (1), Φακοπουλίδης, Μέλιος 2.