Με μία εντυπωσιακή νίκη με τεράστια βαθμολογική σημασία αποχαιρετάει το 2019 η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας η οποία κέρδισε το απόγευμα του Σαββάτου (21/12) εκτός έδρας με 76-81 τον Πολύγυρο, σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε δραματικό φινάλε.

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη στη αναμέτρηση με πολλές συγκινήσεις η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Χαλκιδική, επικρατώντας του Πολύγυρου με 76-81 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής και φαίνεται πως μπαίνει στο κυνήγι της ανόδου. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη παρά το ότι βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, τελικά όπως αποδείχθηκε οι παίκτες του είχαν τη δύναμη, τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα και στο τέλος «έκλεψαν» από την ομάδα του Πολύγυρου την πολύτιμη νίκη η οποία κάνει του πάντες μέσα στα αποδυτήρια της Ένωσης να αισιοδοξούν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 20-15, 32-33, 56-52, 76-81.