xerox
xerox

Archive for 13 Νοεμβρίου 2019

Το πρόβλημα της ταλαιπωρίας της αποστολής του Α.Ο.Κ. ήταν στον δρόμο σχεδόν 14,5 ώρες το προηγούμενο Σάββατο, μέχρι να φτάσει τελικά στον προορισμό της, αρχικά στο Ηράκλειο Κρήτης και στη συνέχεια στην  Ιεράπετρα ήταν για τον προπονητή της Καβάλας ένας από τους βασικούς λόγους της έλλειψης ενέργειας των παικτών του στον αγώνα με τον ΟΦ Ιεράπετρας.

 

Να θυμίσουμε ότι ο Α.Ο.Κ. γνώρισε την ήττα με σκορ (2-3) σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές ανατροπές στο σκορ, ωστόσο ο προπονητής του Παύλος Δερμιτζάκης στις δηλώσεις του, στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου, τόνισε ότι η ταλαιπωρία στην μετάβαση της αποστολής στην Κρήτη, λόγω του ότι η αεροπορική εταιρία με την οποία θα ταξίδευε η αποστολή της ομάδας της Καβάλας, δεν είναι δικαιολογία για το άτυχο αποτέλεσμα αλλά αποτελεί μια πραγματικότητα.

Με ένα εξ’ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής για τον Γ’ όμιλο αλλά και ένα ματς της 5ης αγωνιστικής στον Δ’ συνεχίστηκε η δράση στο Εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

 

Για τον Γ’ όμιλο ο ΑΟ Καβάλα κέρδισε και μάλιστα με πολύ εύκολο τρόπο τον Άθλο Ξάνθης σε εξ’ αναβολής παιχνίδι, ενώ για τον Δ’ όμιλο στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής ο Λεύκιππος κέρδισε και την ΑΕ Κομοτηνής πετυχαίνοντας την 5η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

 

Αναλυτικά οι βαθμολογίες διαμορφώθηκαν ως εξής:

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΚ Καβάλας – Αρίων Ξάνθης   61-67

Από τον Έβρο μέχρι και τη Χαλκιδική θα είναι ο όμιλος των ομάδων της Ε.Π.Σ. Καβάλας στις Μεικτές με την κλήρωση να πραγματοποιείται την άλλη εβδομάδα.

 

Πιο συγκεκριμένα την ερχόμενη Τρίτη (19/11) και ώρα 11:00 στα γραφεία της ΕΠΟ θα διενεργηθεί η κλήρωση για τον καθορισμό του αγωνιστικού προγράμματος των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Κ-12 και Κ-14.

Τα πανελλήνια πρωταθλήματα Κ-12 & Κ-14 θα διεξαχθούν σε ομίλους. Στην εν λόγω φάση οι όμιλοι θα είναι οκτώ (8) και συγκροτήθηκαν με γεωγραφικά κριτήρια για οικονομικούς λόγους. Στον 1ο όμιλο πέρα από της τρεις Ενώσεις της Θράκης( Έβρος, Θράκη, Ξάνθη) θα μετέχουν και οι Καβάλα, Δράμα, Σέρρες, Μακεδονία και Χαλκιδική. Οι αγώνες σε κάθε όμιλο θα προκύψουν μετά από κλήρωση θα είναι μονοί, οι αγώνες θα διεξαχθούν στην έδρα της ομάδας που θα κληρωθεί ως γηπεδούχος. Την πρόκριση στην επόμενη φάση θα πάρουν οι 2 πρώτοι του ομίλου και θα αντιμετωπίσουν τους δύο πρώτους του 2ου ομίλου σε νοκ άουτ αγώνες οπού γηπεδούχοι θα είναι οι πρώτοι των ομίλων.

Πλούσιο από αγωνιστικής άποψης ήταν το πρόγραμμα των αναπτυξιακών κοριτσιών με πολύ σημαντικού; αγώνες σε Νεάνιδες, Κορασίδες και Παγκορασίδες αλλά και με αμφίρροπες αναμετρήσεις.

 

Ξεκινώντας από το πρωτάθλημα των νεανίδων όπου διεξήχθη μια αναμέτρηση, αυτή ανάμεσα σε ΑΟ Καβάλας και της Ελπίδας Σερρών με τις Καβαλιώτισσες να κερδίζουν και να φτάσουν μετά από καλή απόδοση, άνετα στη νίκη με 3-1 σετ.

Για το πρωτάθλημα των Κορασίδων και ειδικότερα στον Β’ όμιλο, ο Ερμογένης Ξάνθης2 ηττήθηκε από τον Ανδροσθένη Θάσου που ήταν ανώτερος με 0-3, Ο ΓΣ Δράμας ηττήθηκε από τον Αμυγδαλεώνα με 0-3 και ΑΟ Καβάλας1 κέρδισε με 3-2 την Ελευθερούπολη.

LIVESCORES
ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
180
PSARAKI
hair
sarris