Στο έτερο αμφίρροπο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής ημέρας στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, η Δόξα Λευκάδας άντεξε στην πίεση της Καβάλας και πήρε τη νίκη με 74-70, σε μία αναμέτρηση πολύ ενδιαφέρουσα με πολλές μάχες κάτω και από τα δύο καλάθια.

Ένα αποτέλεσμα το οποίο αδικεί το συγκρότημα της Ένωσης αφού η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στα σημεία πίσω στο σκορ στο τέλος του α’ δεκαλέπτου, αντέδρασε στη συνέχεια και βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι τέλους, όμως στο φινάλε η… μπίλια έγειρε προς το μέρος των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να έρθει η σπουδαία εντός έδρας νίκη. Κορυφαίος ήταν ο Τσιαβές με 19 πόντους, ενώ άλλους 18 πρόσθεσε ο Βακουφτσής..

Δεκάλεπτα: 18-16, 37-39, 61-56, 74-70
    Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σελεβός-Αγραφιώτης Γρ
    Δόξα Λευκάδας  (Ζαφειρούδης): Αργύρης, Βακουφτσής 18, Τσιαβές 19 (1), Βαγενάς 2, Σταματέλος 3 (1), Χρύσης 14 (1), Αναγωνστόπουλος Γ. 11, Αναγωνστόπουλος Χ. 5 (1)
    Καβάλα (Πενταζίδης): Λαμπρόπουλος 17 (4), Σαββίδης 1, Αδαμόπουλος 9 (1), Αθανασιάδης 11 (2), Αμπαράς 10 (2), Φλιάτης 9 (11), Ντάλος 2, Τεπετίδης 11 (2), Δοξάκης, Πιεβάλτισα

Έσπερος Λαμίας – Δόξα Λευκάδας

95 Responses to “Στις λεπτομέρειες έχασε άδικα μέσα στην Λευκάδα από τη Δόξα η Ένωσης Καλαθοσφαίρισης με 74-70”