Αγωνιστική με πολλές εκτός έδρας νίκες ήταν η 9η στην Α2, κατηγορία μιας και τρεις ομάδες έφυγαν με το διπλό σε μία αγωνιστική δράση 7 παιχνιδιών. Επιβλητική παρουσία από τον Απόλλωνα Πάτρας που πέρασε από την έδρα της Καρδίτσας, την ώρα που ο ΓΣ Ελευθερούπολης έχασε ένα ακόμη παιχνίδι στις λεπτομέρειες, αυτή την φορά μέσα στο Αγρίνιο με 74-72.

Στις λεπτομέρειες έχασε

μέσα στο Αγρίνιο ο ΓΣΕ

Επιστροφή στις νίκες για το Αγρίνιο, με την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου να επικρατεί της Ελευθερούπολης με 74-72, στο περσινό ντέρμπι της Β’ Εθνικής στο Βορρά. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά πριν το φινάλε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, χωρίς όμως να ξεφεύγει κάποιος. Το 66-60 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τους γηπεδούχους στην δ’ περίοδο, όμως το 3-9 έφερε την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο πλευρές. ενώ ο Μπένας έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο δ’ δεκάλεπτο. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ, με τον Φραντσέσκι να δίνει εν αρχή τη λύση με το τρίποντο του, κάνοντας το 72-71, όμως ο Μπένας βοήθησε ξανά τον ΓΣΕ κάνοντας το 72-72. Ο κοινοτικός του Αγρινίου ήταν και πάλι ο άνθρωπος της στιγμής για τους γηπεδούχους και με τις εύστοχες βολές του έκανε το 74-72. Στο φινάλε η Ελευθερούπολη είχε δύο φορές την ευκαιρία να φύγει με το διπλό, όμως και ο Τσούτσος αστόχησε στο τρίποντο που δοκίμασε, ενώ ο Μπένας μπορεί να πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο στη συνέχεια, με το 74-72 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος για την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας ήταν ο Κέβιν Φραντσέσκι, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα έχοντας μετρήσει 22 πόντους.

Διαιτητές: Παγώνης-Ταρενίδης Στ.-Ξέρας (Μπέστιας)

Δεκάλεπτα: 23-21, 47-40, 60-59, 74-72

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 9 (1), Μπερέρης 2, Μιχάλογλου 6 (2), Χατζηνικόλας 3 (1), Κέβιν 22 (2), Γκρέκας 11 (1), Σταματογιάννης 8, Ψαράς 3 (1), Κασιούμης 10.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 13 (1), Γοργόνης 1, Τσούτσος 8 (2), Γκέλιος 2, Μοτσενίγος 7 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής 9 (1), Καμπουρίδης 6, Μπένας 24 (3), Δεληγεώργης 2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

της 9ης αγωνιστικής:

Με το διπλό έφυγε από το “Στ. Βενέτης” και ο Ολυμπιακός που επικράτησε του Διαγόρα Δρυοπιδέων. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και για τον Χαρίλαο Τρικούπη που μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη Δάφνη Δαφνίου, πέρασε όμως στο φινάλε από το κλειστό του Χαϊδαρίου. Επιτέλους νίκη για τον Οίακα Ναυπλίου κόντρα στο Παγκράτι.  Επιστροφή στις νίκες για το Αγρίνιο που επικράτησε της Ελευθερούπολης σε ένα ματς θρίλερ.

Χαρίλαος Τρικούπης – Τρίτων

20 Responses to “Ήττα στις λεπτομέρειες μέσα στο Αγρίνιο για τον ΓΣ Ελευθερούπολης με σκορ 74-72”