Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας της στην Α2 πανηγύρισε η Ελευθερούπολη, επικρατώντας με 71-58 του Αμύντα και έδειξε πως μπορεί να πάρει αποτέλεσμα και μακριά από το σπίτι της. Η Ελευθερούπολη παρουσιάστηκε άκρως διαβασμένη στην άμυνα της και δεν δέχθηκε σε κανένα δεκάλεπτο περισσότερους από 16 πόντους, με τον Αμύντα να έχει σοβαρά προβλήματα στην επίθεση του.

Η υπεροχή της Ελευθερούπολης κάτω από το καλάθι ήταν εμφανής, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο β’ ημίχρονο, με την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου να κρατά χαμηλά το ρυθμό του αγώνα και να φτάνει σε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο, ενώ τελείωσε τον αγώνα έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Διαμαντής-Νάστος-Κανελλόπουλος (Λιμνιάτης)
    Δεκάλεπτα: 15-22, 28-40, 42-64, 58-71
    Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 14, Κάπρης 5 (1), Σιούντρης 6 (2), Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 4, Κομποδιέτας 8 (2), Γκαβανόπουλος, Χάλαρης 8, Φακοπουλίδης 6 (1), Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Μέλιος.
    Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 5 (1), Γοργόνης 8 (2), Τσούτσος, Γκέλιος 8 (1), Μοτσενίγος 10 (1), Σταμπουλής 12, Καμπουρίδης 12, Μπένας 14, Δεληγεώργης 2.

Τρίτων – Δάφνη Δαφνίου

80 Responses to “Άλωσε τον Υμηττό ο ΓΣ Ελευθερούπολης και πήρε σπουδαία νίκη σε βάρος του Αμύντα με σκορ 58-71”