Δύσκολη αλλά πέρα για πέρα δίκαιη χαρακτηρίζεται η νίκη της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής σε βάρος του Ερμή Λαγκαδά με 79-75, και πρόκειται για μία νίκη η οποία κάνει τους πάντες να αισιοδοξούν.

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήταν διαρκώς μπροστά, έπαιξε με καλή άμυνα, είχε περισσότερες επιλογές από τον αντίπαλο του στην επίθεση και παρά το γεγονός ότι ο Ερμής Λαγκαδά πίεσε στο 4ο δεκάλεπτο, τελικά δεν άλλαξαν πολλά πράγματα με αποτέλεσμα η Ένωση μπροστά στο κοινό της να πάρει τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε.

Δεκάλεπτα: 21-19, 50-32, 65-50, 79-75
    Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Παπαγερίδης-Χρυσάφης
    Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 16, Λαμπρόπουλος 19 (1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 7, Αμπαράς 16 (3), Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 14 (1), Νταός 4 (1), Τεπετίδης
    Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 8 (1), Αποστολίδης 5 (1), Μάρουσιτς 29 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 3, Σιώπης 5 (1), Παρίτσης 8 (2), Καραμανώλης, Μπακάλης, Θεοδωρίδης, Χριστοδούλου 16, Ιατρίδης

H 2η αγωνιστική της Β’ Εθνικής

Αγωνιστική των γηπεδούχων ήταν κατά τα 6/8 της η 2η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά, με τον ΠΑΣ Γιάννινα και την Ευκαρπία να είναι οι μόνες ομάδες που πήραν εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Δόξα Λευκάδας και την Κομοτηνή αντίστοιχα. Με νίκες συνέχισαν η ΧΑΝΘ και τα Φάρσαλα κόντρα στον Πολύγυρο και τον Αίαντα Ευόσμου. Πρώτη νίκη για την Καβάλα και τη Γέφυρα κόντρα σε Ερμή Λαγκαδά και Στρατώνι αντίστοιχα. Επικό φινάλε στη Λαμία με τον Έσπερο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο παιχνίδι που είχε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε εκτός έδρας της Δόξας Λευκάδας με 72-65 και έχει πλέον δύο νίκες στην έναρξη της σεζόν. Οι Γιαννιώτες ήταν εκπληκτικοί στο α’ ημίχρονο δεχόμενοι μόλις 17 πόντους, εκ των οποίων οι 4 μπήκαν στο α’ δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια βρήκε τη Δόξα να ξεσπά και με ένα επιμέρους 30-16 κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στα τελευταία 5′ λεπτά οι παίκτες του Κωστόπουλου βρήκαν πάλι τη συγκέντρωση τους και έφτασαν στην πολύτιμη νίκη. Εξαιρετικός ήταν ο Ντόβας με 17 πόντους, ενώ άλλους 13 πέτυχε ο Μανάκας.

Η αναμέτρηση που είχε σασπένς μέχρι και τα τελευταία της δευτερόλεπτα ήταν αυτή ανάμεσα στον Έσπερο Λαμίας και τους Μαχητές-Πειραματικού, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρώτη τους νίκη επικρατώντας με 75-74. Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν είχαν δημιουργήσει όμως μία διαφορά τέτοια που να μπορούσε να “κλειδώσει” τη νίκη, με αποτέλεσμα η ομάδα της Φθιώτιδας να βρίσκεται κοντά στο σκορ και να ελπίζει στο σκορ. Με το σκορ στο 74-74 και 14” να απομένουν για τη λήξη, ο Στογιάνοβιτς ήταν αυτός που προσπάθησε να πάρει την ευθύνη και κέρδισε φάουλ. Με 1/2 στις βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, την πρώτη της φετινής σεζόν.

Εύκολο έργο είχαν ο Πρωτέας Γρεβενών και τα Φάρσαλα, με τους νεοφώτιστους να επικρατούν του ΚΑΟΧ με 83-50, την ώρα που οι Θεσσαλοί επικρατούσαν του Αίαντα Ευόσμου με 73-57. Ο Πρωτέας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεχόμενος μόλις 20 πόντους στο α’ ημίχρονο, είχε “καθαρίσει” από νωρίς το παιχνίδι. Τα Φάρσαλα με τη σειρά τους εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά των 18 πόντων που είχαν χτίσει από νωρίς και μπορεί ο Αίαντας να προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι και να διεκδικήσει ότι του αναλογεί, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γέφυρα, η οποία επικράτησε του Στρατωνίου με 81-68. Η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας. Μία διαφορά η οποία δημιουργήθηκε στα τελευταία λεπτά και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προσπαθήσει να κάνουν τη δική τους αντεπίθεση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάρτζος με 19 πόντους, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Τσακαλέρης.