Την ήττα με σκορ 83-63 από την σαφώς πιο ισχυρή και ανώτερης κατηγορίας Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου (7/9) η Ασπίδα Ξάνθης στο Εύμοιρο, στο πρώτο φιλικό της νέας σεζόν.

Ωστόσο για τους Στεφανίδη και Καζαρτζίδη το τεστ άφησε θετικές εντυπώσεις για την πορεία της προετοιμασίας της ομάδας. δεδομένου ότι ακόμα βρίσκεται στο ξεκίνημα. Οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη που να τονίσουμε ότι ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πήραν από την αρχή το προβάδισμα, αύξησαν σε πάνω από 20 πόντους την διαφορά στο ημίχρονο και πλησίασαν και τους 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, για να κλείσει ακριβώς στους 20. Γενικότερα η ομάδα της Καβάλας άφησε αρκετά καλές εντυπώνεις ενώ από την πλευρά του ο Νίκος Πενταζίδης έβγαλε τα συμπεράσματα που ήθελε.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-27, 24-46 (ημίχρονο), 43-71, 63-83 (τελικό αποτέλεσμα).