Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων Β την προηγούμενη Δευτέρα 22 Ιουλίου 2019 στο Βόλο και να σημειώσουμε ότι ο τοπικός σύλλογος της Νίκης αναδείχθηκε πρωταθλητής των κατηγοριών παίδων-κορασίδων, παμπαίδων-παγκορασίδων Α και Β.

Ειδικότερα να τονίσουμε ότι ο σύλλογος του Βόλου στην γενική κατάταξη κατέλαβε την 1η θέση στη γενική βαθμολογία με 1.150 βαθμούς, ενώ ακολούθησαν ο «Ωκεανός» με 1.099 βαθμούς και ο Π.Α.Ο.Κ. με 952,5 βαθμούς. Από την πλευρά του ο Όμιλος Θαλασσίων Αθλημάτων Καβάλας κατετάγη στην 32η θέση με 178 βαθμούς και ο Ναυτικός Όμιλος Καβάλας στην 66η θέση με 60 βαθμούς.

Στη βαθμολογία των αγοριών την 1η θέση πήρε η Νίκη Βόλου με 621 βαθμούς, τη 2η θέση ο Π.Α.Ο.Κ. με 559 και την 3η θέση ο Κ.Ο. Δράμας με 487 βαθμούς. Στα κορίτσια, στην 1ηθέση του βαθμολογικού πίνακα ήταν ο Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου με 638 βαθμούς, στη 2η θέση ο «Ωκεανός» με 628 και στην 3η θέση η Ακαδημία «Αστέρια» Θεσσαλονίκης με 570 βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των αγώνων θα πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι ήταν στην κατηγορία των παμπαίδων Β. ήταν ο Γιάννης Σκαρής του Ο.Θ.Α. Καβάλας, ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και στα τρία αγωνίσματα των μεγάλων αποστάσεων. Πιο συγκεκριμένα, ήταν νικητής στα 400 μέτρα ελεύθερο με επίδοση 4:15:75, στα 800 μέτρα ελεύθερο με επίδοση 8:51:52 και στα 1.500 μέτρα ελεύθερο με επίδοση 17:00:42. Τον συγχαίρουμε και του ευχόμαστε να έχει μεγαλύτερη πρόοδο στην κολύμβηση.