Για την 2η αγωνιστική των αγώνων Play out της Α2 κατηγορίας, στον επαναληπτικό κόντρα στον Απόλλων Πάτρας, αυτήν την φορά στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου» η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, έφτασε δίκαια στη νίκη με 73-62 και την ερχόμενη Τετάρτη 22 Μάϊου σε 3ο παιχνίδι, εκτός έδρας θα παλέψει για την πολυπόθητη31 παραμονή της.

Πιο ψύχραιμοι ήταν οι γηπεδούχοι

Στο παιχνίδι-τελικό, οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη δεν μπήκαν στο παρκέ της Καλαμίτσας με τις καλύτερες προϋποθέσεις και με καθαρό μυαλό δίνοντας στο δικαίωμα στον Απόλλων Πατρών να προηγηθεί στο 4’ με 2-6. Η Ένωση έδειξε να αιφνιδιάζεται ότι το σκορ στα μισά της 1ης περιόδου έγινε 2-10 και οι γηπεδούχοι έπρεπε πολύ γρήγορα να αφυπνιστούν. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατάνε τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο 8’ το σκορ έγινε 9-13 με τους παίκτες της Ένωσης σιγά σιγά να βρίσκουν λύσεις πλησιάζοντας αισθητά τον αντίπαλο τους. Έτσι  το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο, και το σκορ να είναι 15-15. Στόχος για τους γηπεδούχους ήταν μία πολύ καλή αγωνιστική παρουσία στο 2ο δεκάλεπτο και στο 11’ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 18-17. Περιορίστηκαν κάποιες οι αδυναμίες, βελτιώθηκαν αρκετά πράγματα στην ομάδα της Καβάλας η οποία στο 13’ ήταν μπροστά με 24-22 ενώ στο 17’ οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι σχεδόν μαζί στο σκορ το οποίο έγινε 28-27. Το καλό αγωνιστικό πρόσωπο των παικτών της Ένωσης ήταν ορατό, οι παίκτες της απέκτησαν καθαρό μυαλό και ηρεμία στο παιχνίδι τους και η 2η περίοδο έκλεισε με 36-27. Στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκάλεπτου η Ένωση έχοντας οι παίκτες της στο μυαλό τους ότι η νίκη είναι μονόδρομος, ήθελαν να σταθεροποιήσουν την απόδοση τους αλλά όλοι περίμεναν τον Απόλλων Πατρών να αντιδράσει. Η διαφορά στα πρώτα λεπτά του οι γηπεδούχοι έπαιξαν με ωριμότητα. Στο 23’ το σκορ έγινε 42-34, η διαφορά πήγε στους 8 πόντους και στα μισά του 3ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 45-36. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη τις τύχες του παιχνιδιού στα χέρια τους. Στο 27’ η Ένωση συνέχισε να κρατάει μία σημαντική διαφορά, το σκορ ήταν 48-39 και το τρίτο δεκάλεπτο της πολύ κρίσιμης αναμέτρησης με το σκορ να είναι 55-47 και το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη. Η ηρεμία και η επιθυμία για την κατάκτηση της νίκης κυριάρχησε από τους παίκτες της Ένωσης και στην τελευταία δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν και στο 32’μείωσαν στους 6 πόντους, 57-51 ενώ λίγο πριν από τα μισά του 4ου δεκάλεπτου η διαφορά δεν άλλαξε αφού το σκορ έγινε 59-52 με το άγχος σίγουρα να επηρεάζει τις προσπάθειες και των δύο αντιπάλων ομάδων. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα όλοι ήξεραν ότι θα είχαν δραματικό χαρακτήρα. Στο 37’ η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους όταν το σκορ έγινε 62-57 αλλά η ηρεμία επανήλθε στη συνέχει του παιχνιδιού και πάλι στον πάγκο της ομάδας της Καβάλας όταν η διαφορά έφτασε και πάλι στους 10 πόντους, 77-57. Τελικά το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, δίκαια πέρα για πέρα αφού ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πήρα την πολύτιμη νίκη με σκορ 73-62 και σε λίγες ημέρες στο 3ο παιχνίδι μέσα στην Πάτρα θα διεκδικήσει τη νίκη-παραμονή στην Α2 κατηγορία.

Διαιτητές: Παφίλης-Σταματόπουλος-Πιτσίλκας (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 15-15, 36-27, 55-47, 73-62
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 2, Χουχούμης 7 (1), Καμάρας 2 (4), Ναούμης 5, Προδρόμου 16 (2), Κουμλέλης 9, Φλιάτης, Σκλήβας, Παπάς 9 (1), Σταματογιάννης, Μπουτερλεβίτσιους 3 (1).
    Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 9 (2), Βλάχος, Τζαϊδάς, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 9 (1), Κασπίρης, Μολφέτας 19 (2), Ζούμπος 1, Μπαζίνας, Εζόμο 4, Δημακόπουλος 10, Καζαρνόφσκι 10 (1).

Playout

Περιβόλας 17.00 Απόλλων Πάτρας-Καβάλα Ανδρικόπουλος-Καλδίρης-Μπίκας (Κωστής)

Ήλιδας 17.00 Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι Τζαφλέρης-Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Θεοδοσόπουλος)

17 Responses to “Η Ένωση νίκησε για τα play out της Α2 τον Απόλλων 73-62 και πάει για 3ο παιχνίδι μέσα στην Πάτρα”