Παίζοντας με αποφασιστικότητα, πάθος και με μεγάλη αγωνιστικότητα η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ξεπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο του Αμύντα Δάφνης-Υμηττού με σκορ 69-50 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στην Α2 κατηγορία.

Η αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής στην Α2 για την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδι ήταν ένας ακόμη μεγάλος τελικός, με τους παίκτες του να δείχνουν την ανάλογη σοβαρότητα και τον απαιτούμενο σεβασμό στον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκαν και τελικά να φτάνουν δίκαια στην κατάκτηση της νίκης. Δεν είναι μάλιστα τυχαίο το γεγονός ότι σε όλη τη διάρκεια του πολύ κρίσιμου παιχνιδιού η Ένωση ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ ενώ οι παίκτες της έπαιξαν εξαιρετική άμυνα.

Είχε διάρκεια σε όλο το παιχνίδι

Κόντρα στον Αμύντα η ομάδα της Καβάλας μπήκε αρκετά καλά στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας και στο 2’ της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ με 5-3. Άπαντες γνώριζαν την κρισιμότητα και ο Ανδρέας Καραπιπερίδης ήθελε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα σε ένα παιχνίδι πολύ καθοριστικό. Η συνέχεια μάλιστα στην 1η περίοδο ήταν ανάλογη για την Ένωση αφού στο 3’ ήταν μπροστά στο σκορ με 8-3 και λίγο πριν από  τα μισά της η ομάδα της Καβάλας προηγήθηκε με 10-4 του Αμύντα. Ήταν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους οι οποίοι συνεχίζοντας να παίζουν καλό μπάσκετ διεύρυναν τη διαφορά τους στην εξέλιξη του αγώνα, «χτίζοντας» στο 6’ μία διαφορά 9 πόντων με την Ένωση να προηγείται με 13-4. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αντιδρούν αφού στο 7’ το σκορ έγινε 15-9 αλλά τελικά το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να χωρίζει μόλις ένα καλάθι αφού το σκορ ήταν 17-15. Όλοι στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» γνώριζαν ότι οι παίκτες της Ένωσης θα έπρεπε να ανεβάσουν τους ρυθμούς τους και κυρίως να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου η ομάδα της Καβάλας συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ. Στο 13’ το σκορ έγινε 24-18 και με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη συνέχισε να προηγείται αυτήν την φορά με 28-22. Οι παίκτες του είχαν «δίψα» για  τη νίκη, τους διέκρινε η αποφασιστικότητα, είχαν λύσεις στον επιθετικό τομέα και έχοντας μία σταθερότητα στην απόδοση τους, στο 17’ το σκορ έγινε 31-25. Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βάζουν τις βάσεις για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης, απέναντι σε έναν σοβαρό αντίπαλο όπως είναι ο ΑΟ Αμύντας Δάφνης-Υμηττού αφού η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους με την Ένωση να προηγείται στο σκορ με 37-29. Στην κρίσιμη 3η περίοδο Ένωση και Αμύντας μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 23’ το σκορ έγινε 40-35 με τους φιλοξενούμενους να επιδιώκουν να κάνουν την υπέρβαση. Μάλιστα ένα λεπτό μετά ο Αμύντας με 2 συνεχόμενα καλάθια μείωσε στον πόντο, 40-39 και το παιχνίδι έδειχνε να ξεκινάει από την αρχή. Στα μισά του 3ου δεκάλεπτου και με ένα σερί 7-0 η ομάδα της Καβάλας μετέτρεψε το σκορ σε 47-39, παίρνοντας οι παίκτες της βαθιές ανάσες για τη δύσκολη συνέχεια. Η Ένωση είχε τον έλεγχο του αγώνα, οι παίκτες της έδειχναν πολύ πάθος, στο 27’ το σκορ έγινε 48-41 και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να συνεχίσουν να προηγούνται αυτήν την φορά, με 50-45. Απέμενε ένα ακόμη δεκάλεπτο ώστε η Ένωση να φτάσει στην κατάκτηση της σπουδαίας νίκης και στην αρχή της τελευταίας περιόδου η Ένωση συνέχισε να επιβάλλει το ρυθμό της, στο 33’ συνέχισε να βάζεις τις βάσεις για τη νίκη όταν το σκορ έγινε 54-47 και τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν το δρόμο τους στα μισά της 4ης περιόδου όταν η διαφορά που χώριζε την Ένωση και τον Αμύντα έφτασε τους 9 πόντους και το ταμπλό να γράφει, 59-50. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν όχι μόνο να μην χαλαρώνουν αλλά ανέβασαν και τους ρυθμούς του. Έτσι στο 36’ το σκορ έγινε 64-50 με την διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της και τελικά η Ένωση ξεπέρασε με απόλυτη επιτυχία ο εμπόδιο του Αμύντα με το τελικό 69-50.

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Ευφραιμίδης-Σιμητόπουλος (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 17-15, 37-29, 50-45, 69-50
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 14 (2), Χουχούμης 3 (1), Παπαζούδης, Καμάρας 3 (1), Ναούμης 5 (1), Προδρόμου 17 (2), Κουμλέλης 9 (1), Φλιάτης, Σκλήβας 5, Παπάς, Σταματογιάννης 8 (1), Μπουτερλεβίτσιους 5.
    Αμύντας (Ζαβός): Καμπούρης, Τοπάλι 12 (1), Διαμαντόπουλος 4, Βαρδιάνος, Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 13 (3), Μπάρμπας 5 (1), Γκαβανόπουλος 14 (3), Κωνσταντακόπουλος, Κάπρης, Μέλιος.